REFORME NE SMEJU POSTATI GAŽENjE INSTITUCIJA

MIROSLAV PAROVIĆ Danas je ključno zaustaviti propadanje državnih i društvenih institucija Proces usvajanja zakona...

MIROSLAV PAROVIĆ

Danas je ključno zaustaviti propadanje državnih i društvenih institucija

Proces usvajanja zakona o radu i PIO fondu pokazuje svu slabost našeg političkog sistema, kao i društva u celini. Jer kako drugačije objasniti to da nam je svima već veoma dugo jasno da ovi zakoni moraju da budu usvojeni i, umesto da se povede ozbiljan i konstruktivan dijalog sa ciljem izvlačenja najboljeg iz dosta teške situacije, sve se svelo na teatralnost i neargumentovno politikanstvo.

Našem društvu je zaista neophodna temeljna reforma, što znači da su nam neophodni i zakoni koji će omogućiti da izađemo iz pat pozicije, u kojoj se danas nalazimo. Ali reforme ne smeju biti izgovor za rušenje institucija države, kao što su prosveta, zdravstvo, nauka, vojska, policija i strateške privredne grane. Reforme ne smeju gasiti osnovna ljudska prava kao, što su prava na rad i privređivanje. Isto je tako važno jasno reći da set zakona koji se danas usvajaju ne predstavljaju zakone koji će dovesti do blagostanja, već zakone kojima se gasi požar, što se u našem društvu potpiruje već decenijama.

caplin02

ŠTA SE MOŽE URADITI

Stoga, kao društvu nam preostaje da u narednom periodu radimo na svim vidovima institucionalne i vaninstitucijallne borbe za zaštitu radnika, strateških privrednih grana i ključnih državnih institucija. U tom smislu smatram da treba insistirati na onome što se realno može uraditi, a što relativno brzo može dovesti do ozbiljnog boljitka, i to:

• Jačanju uloge inspekcije rada i drugih državnih institucija, koje efikasnije moraju štititi prava radnika. Ove institucije nedvosmisleno moraju postati ključno oružje države kojim će se tržište rada u Srbiji normalizovati;

• Pročišćenju i depolitizaciji sindikata u Srbiji, u kojima mora doći do smene kadrova koji vuku privilegije još iz komunističkog perioda a koji nisu dorasli izazovima 21. veka;

• Razdvajanju radnika i neradnika u javnom sektoru i državnoj upravi kroz uvođenje sistema merenja radnog učinka i procene radnih kvalifikacija svakog zaposlenog. Višak zaposlenih u javnom sektoru i državnoj upravi je evidentan, ali pradoks je to da u celom javnom sektoru postoji manjak radnika koji rade u osnovnoj delatnosti. Primera radi, u EPS postoji hroničan manjak elektromontera, elektro i mašinskih inženjera, ali zato postoji na stotine menadžera raznih profila;

• Podmlađivanju kadrova i radne snage koja radi u državnoj upravi i javnom sektoru jer će se samo na taj način povećati učinkovitost državnog aparata;

• Pomoći srpskoj privredi kroz osnivanje Razvojne banke Srbije, čiji bi primarni zadatak trebao da bude podsticaj svim vidovima domaće proizvodnje. Praksa iz država u regionu je pokazala da privatne komercijalne banke nemaju preveliki interes za plasiranje sredstava u privredu, pogotovo u strateške grane. Zato je neophodno da država na sebe preuzme ulogu kreditora strateških grana privrede.

• Realizaciji velikih strateških projekata poput Južnog toka, gasnih energana, sistema za odvodnjavanje i navodnjavanje i sl. Ovakvi projekti se po pravilu realizuju principom zajedničkog ulaganja ili kreditima sa najnižim kamatama, što znači da ne utiču mnogo na javni dug, a otvaraju mogućnost direktnog upošljavanja stanovništva, kao i dugoročne dobiti u vidu izgradnje infrastrukture, koja podiže ukupnu konkurentnost Srbije;

• Definisanju obrazovanja kao najvažnije strateške grane u Srbiji, a znanja kao najvrednijeg resursa koje naše društvo ima u 21. veku;

• Pokretanju sistema za stalno obrazovanje kako bi radna snaga u Srbiji mogla da se na lakši i brži način prekvalifikuje i bude u toku sa savremenim trendovima i zahtevima tržišta.

BOLjE POLAZNE POZICIJE

Deo sam novog naraštaja na društvenoj i političkoj sceni Srbije i, kao neko ko ni na koji način nije učestvovao u kreiranju ovako lošeg stanja u našem društvu i državi, smatram da imam i pravo i obavezu da konstruktivnim pristupom pokušam da za buduće generacije izborim bolje polazne pozicije od onih koje mi danas imamo. Zato je danas ključno zaustaviti propadanje državnih i društvenih institucija jer samo jake institucije stvaraju mogućnost da se ima stabilno društvo i jaka država.

Autor je predsednik Treće Srbije

Politika
Pratite nas na YouTube-u