VALTER KURC
Problem ukrajinskog javnog duga jednostavno je neodrživ i bankrot je sve izvesnija opcija
Dok mediji prenose sliku o geopolitičkim rizicima Ukrajine, niko ne govori o groznoj privrednoj i finansijskoj situaciji u kojoj se ta nacija nalazi. Jer bolje se prodaju priče o maskiranim ljudima koji se bore u istočnoj Ukrajini nego o ekonomskim aktivnostima te zemlje. Dakle, privreda je ta, a ne ruska vojska, koja je Ukrajinu dovela na samu ivicu. I, samo da bude jasno, neki od ekonomskih i finansijskih problema Kijeva bili su vidljivi i pre nego što su se sukobili sa Rusijom.
Ukrajina je sada u recesiji. Raskid njenih bliskih ekonomskih veza sa Rusijom dao je bolan rezultat. Izvoz se smanjio za 19 odsto u odnosu na prošlu godinu u ovo vreme i veruje se da će još pasti. Dobar primer ukrajinskog izvoza je kompanija Antonov, poznata po ogromnim avionima koje je pravila u sovjetsko vreme.
Kako se vojna saradnja sa Rusijom završila, Antonov je upao u probleme. Nedavno je morao da plati 150 miliona dolara jer nije isporučio avione srednjeg dometa ruskom ratnom vazduhoplovstvu. Rusi će naći zamenu za taj avion, ali će Antonov teško naći drugog klijenta.
Evo nekih ključnih pokazatelja ukrajinske stagnacije:
Samo oni koji su bili u Ukrajini znaju koliko zima tamo može da bude oštra. A, prema ovim procenama, teško da će grivnom u inostranstvu moći da kupe bilo šta. Čak nije jasno ni da li će vlada imati sredsta da obezbedi dovoljnu pomoć stanovništvu;
Štaviše, javni dug raste, dok vlada pokušava da održi bankarski sistem na površini.
Analiza Fiča (Fitch) o Ukrajini kaže sledeće: „Državni dug (uključujući i dugovanja prema MMF) se učetvorostručio od 2008, što se odrazilo na pad vrednosti deviznog kursa, zatim na fiskalni deficit, slab rast i prodaju banaka i državne energetske kompanije Naftogaz ispod cene. Postoji velika podređenost od dolara i drugih moneta, što komplikuje situaciju, dok banke i ekonomija idu ka bescenju.“
Brojni ekonomisti, s obzirom na sve veću ekonomsku krizu, sada veruju da je problem javnog duga jednostavno neodrživ i da je bankrot sve izvesnija opcija.
Prema Goldmanu, situacija u Ukrajini je sledeća: „Nastavlja se silazna putanja i predviđa pad proizvodnje za 8 odsto za ovu i rast od 1 odsto za sledeću godinu. Kao što je navedeno, svi ovi ekonomski faktori će podići javni dug sa ovogodišnjih 70 na 77 odsto sledeće godine, što je iznad ‘praga visokog rizika’, koji je uspostavio MMF. Ova predviđanja dovode u pitanje održivost ukrajinskog duga.“
Preveo ANDREJ CVIJANOVIĆ