Zar će se Srbi zbilja bosti s najrogatijima u Europi?
Dok se Vlada RH bori si Mađarima oko vlasništva INA-e i na taj način uništava našu, nekoć najmoćniju tvrtku, konkurencija iz Srbije već pet godina posluje i više nego uspješno. Srbijanski naftni div NIS prošle je godine oborio sve rekorde i imao gotovo 427.6 milijuna eura(3.2 milijarde kuna) čiste zarade. Usporedbe radi, naša INA je u 2013. zaradila svega oko 1.5 milijardi kuna. Tako bi NIS uskoro bi mogao postati najveći regionalni lider u naftnom sektoru. Najzanimljivije je kako je srbijanska tvrtka došla do toga. Pomoć im je stigla iz Rusije!
Pitanje je samo koliko će ta pomoć trajati. Čini se da su Srbi zaboravili kako se njeguje ovakvo prijateljstvo. Svoju kardinalnu pogrešku Srbi su napravili onog trenutka kada su zatražili istragu oko privatizacije NIS-a. To je kao da su ugrizli ruku koja ih hrani, a Rusi nisu mirno čekali rezultate istrage. U Moskvi su bili šokirani ovakvom odlukom Srba čak šest godine nakon što je ruski Gazprom njeft kupio NIS. Ruska vlada na čelu s predsjednikom Vladimirom Putinom zauzela je oštar stav. Kako doznajemo, ruski ministar energetike Aleksandar Novak poslao je pismo svojem ekvivalentu u Srbiji Aleksandru Antiću u kojem zahtjeva objašnjenje zašto se ta istraga pokreće tek sad i ima li ona veze sa sankcijama koje je EU uvela prema Rusiji. Točnije, da li se EU sankcije vremenski poklapaju s pokretanjem istrage.
Rusi su ljuti jer misle da je ovo zapravo vanjskopolitički pritisak na njih da se maknu iz Srbije, što oni nikako ne žele jer im je ona bitno strateško uporište za daljnje širene po našoj regiji. Iako se na prvu ne čini tako, pale su teške riječi. Novak je u pismu dao do znanja da će rezultati istrage bitno utjecati na bilateralne odnose dvaju država. Drugim riječima, Rusi su u rukavicama poslali prijetnju. Dogodi li se da Gasprom i njenje podružnice postanu žrtva političkih obračuna u Srbiji, bit’ će posljedica. Zar će se oni zbilja bosti s najrogatijima u Europi? Vjerojatno ni Srbi nisu toliko ludi da riskiraju tako bitnog strateškog partnera kao što je i Gazprom njeft, a složit će se svi koji znaju što su ti isti Rusi sve napravili od NIS-a.
Kad pričamo o poslovnim potezima, to što su Srbi dopustili ruskom Gazprom njeftu da 2008. kupi 51 posto tvrtke bilo je jednostavno genijalno i zato je daljnja svađa s Rusima jednostavno glupa. Rusi su za većinski dionički udio u srbijanskom ekvivalentu INA-e potrošili svega 400 milijuna eura, a tvrtka sada godišnje zarađuje i više od toga. To naravno znači i da državni proračun Srbije ima više koristi od NIS-a. Prije toga, tvrtka je bila u rasulu. Jedva su ostvarivali dobit. Rafinerije su im bile u ruševnom stanju. Prvo što su Rusi napravili je investicija od pola milijarde eura u Rafineriju Pančevo koja je sada jedna od najmodernijih rafinerija u Europi. Naravno, ovu investiciju su Srbi morali platiti obećanjem da će pomoći u gradnji plinovoda Južni tok i skladišta plina Banatski Dvor, no to je priča za neka druga vremena.
Rusi namjeravaju povećati ulaganja u NIS i zavladati naftnim sektorom cijele regije. Na čelu ove piramide je najveća ruska tvrtka i treća najmoćnija tvrtka svijeta Gazprom, po zadnjim procijenama teška oko 84 milijarde dolara tako da vizija o regionalnom lideru nije uopće neostvariva, a ruski članovi uprave NIS-a su već najavili širenje poslovanja i na cijelu Bosnu i Hercegovinu. Ipak, od toga neće biti ništa ako srbijanske vlasti pronađu nešto trulo u NIS-u.
Autor Leo Buljan
Izvor Dnevno, 26. 09. 2014.