Šefovi diplomatija Nemačke i Velike Britanije predložili da EU traži da se političari u BiH obavežu na dva načina
Hiljade vas je 12. oktobra izašlo na birališta širom Bosne i Hercegovine kako bi glasalo za političke stranke i vođe koje će predstavljati vas i vašu zemlju naredne četiri godine. Naredne četiri godine će biti odlučujuće za budućnost Bosne i Hercegovine, za sve njene narode. Kako bi se ta budućnost efikasno uobličila, neophodno je brzo formiranje vaše vlade, kao i da ona sebi odredi za prioritet rad na konkretnim reformama s ciljem stabilizacije ekonomije i stvaranja uslova za razvoj. Mi smo juče, na konferenciji u Berlinu, stavili na sto novi predlog, osmišljen da obnovi EU perspektivu vaše zemlje, kao i da pomogne pri fokusiranju delovanja vaše nove administracije.
Nemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo imaju predistoriju snažnog angažovanja u Bosni i Hercegovini. Mi želimo da vi uspete – i želimo da vas vidimo kao članicu Evropske unije, člana evropske porodice. Međutim, samo je jedan put ka Evropskoj uniji – put reformi koje će pomoći Bosni i Hercegovini da dostigne standard upravljanja i ekonomskog razvoja zemalja članica EU.
Zato smo predložili da EU traži da se političari koje ste vi izabrali obavežu na dva načina: 1. Pismenom izjavom kojom se obavezuju na sprovođenje institucionalnih reformi na svim nivoima države, a koje su osmišljene da državu učine funkcionalnijom i omoguće joj da efikasno radi sa EU; i 2. Prihvatanjem obaveze da će sa EU dogovoriti mapu puta za sveobuhvatni plan reformi na osnovu kojeg će Bosna i Hercegovina napredovati na putu pridruživanja EU, uključujući i implementaciju političkih i ekonomskih kriterijuma iz Kopenhagena. Reforme koje predlažemo su usko povezane sa Sporazumom za rast i zapošljavanje, koji je objavljen početkom ove godine.
Ako vaši političari uspeju ovo da urade, onda ćemo mi zauzvrat od Evropske unije tražiti da, nakon dugog perioda odlaganja, na snagu stupi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, tako da BiH može da očekuje i preko potrebne finansijske investicije koje ga prate. Nakon toga, biće potrebno da vidimo konkretne korake na mapi puta, koji treba da uključuju i bolju funkcionalnost i delotvornost vlade, te sprovođenje ekonomskih reformi.
Ako se taj inicijalni plan reformi u potpunosti implementira, onda bi Nemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo podržali podnošenje aplikacije za članstvo u EU.
Zašto je ovo važno? Zato što mislimo da nema više vremena za gubljenje. Ekonomska situacija u vašoj zemlji je izuzetno zabrinjavajuća.
Da budemo jasni, ovde se ne radi o tome da međunarodna zajednica želi da nameće nove zakone u BiH. Ne želimo da se vraćamo u vreme kad su se zakoni i odluke donosili po međunarodnom nalogu.
Želimo da demokratski sistem Bosne i Hercegovine bude efikasan. Želimo da vaša zemlja bude nezavisna i jaka. Želimo da vaša nova vlada preuzme vođstvo, a mi ćemo biti velikodušni u pružanju podrške onima koji odluče da krenu ka boljoj budućnosti.
Ovaj pristup ne menja uslove pristupanja Evropskoj uniji i ne predstavlja snižavanje standarda. Ako Bosna i Hercegovina želi da se pridruži Evropskoj uniji i ako želi da uživa u prednostima članstva, onda će morati da ispuni uslove za članstvo koji važe za sve buduće članice. To uključuje i rešavanje pitanja prava manjina koje je istaknuto u slučaju Sejdić–Finci, što je važno pitanje koje će Evropska komisija razmotriti kada bude izrazila svoj stav o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo.
Međutim, ovaj novi pristup znači da mi prepoznajemo da postoji veliki broj drugih važnih političkih, društvenih i ekonomskih reformi koje, takođe, moraju biti sprovedene, a možda se mogu ostvariti i ranije.
Reforme koje tražimo su one koje će imati praktičan i pozitivan uticaj na ljude širom zemlje. To su reforme za sve, ne samo za nekolicinu. Njihov cilj je otvaranje novih radnih mesta u privatnom sektoru, što bi pomoglo da se smanji egzodus mladih i otvore nove mogućnosti za stvaranje blagostanja.
Bosna i Hercegovina i njeni građani ne zaslužuju ništa manje od ovoga i ništa manje nego što su njeni susedi u Hrvatskoj postigli, i na čemu Srbija i Albanija uspešno rade. Mi smo ubeđeni da je to ono što velika većina građana Bosne i Hercegovine želi: funkcionalnu, delotvornu državu, koja napreduje na putu ka Evropskoj uniji.
Međutim, mi ovo ne možemo da uradimo sami. Potrebni su nam partneri u Bosni i Hercegovini sa vizijom i osećajem odgovornosti, lideri kojima je cilj opšta dobrobit, a ne samo prividna dobrobit za njihovo biračko telo.
Vi, kao građani ove zemlje, takođe, imate ulogu u tome. Vi ste ti koji vašim političarima dajete mandat, i vi ste ti koji treba da ih usmeravate i pozivate na odgovornost. Bosni i Hercegovini treba više radnih mesta i pravde, manje korupcije i kriminala, bolje zdravstvo i obrazovanje – i funkcionalan politički sistem koji može dovesti do ostvarenja ovih ciljeva. Još uvek ima vremena da se Bosna i Hercegovina promeni i da postane integralan deo Evrope, da svojim građanima, bez obzira na njihovu etničku pripadnost, ponudi dobro upravljanje, pravdu, bezbednost i prosperitet. Vreme je da se počne s radom.
Izvor Politika, 06. 11. 2014.