Kako je to politička neutralnost „ekonomski neodrživa“, i zašto baš u sledećih 20 godina – Tadić nije ni pokušao da objasni
Gostujući u RTS-ovoj emisiji „Oko“, bivši predsednik Srbije Boris Tadić reče da će Srbija „morati da razmotri mogućnost posebnih saveza sa NATO-om, možda čak i punopravno članstvo u toj vojnoj alijansi u budućnosti“.
Ključni Tadićev argument? „O tom pitanju moramo normalno da prodiskutujemo u našoj javnosti, a ne da govorimo – sjajna je politička neutralnost, ako znamo da je ona ekonomski neodrživa u narednih 20 godina“.
Kako je to politička neutralnost „ekonomski neodrživa“, i zašto baš u sledećih 20 godina – Tadić nije ni pokušao da objasni. On je, ipak, dovoljno iskusan da i ne pokušava da pred kamerama objašnjava stvari koje ne razume. Kao ni stvari koje su besmislene, proizvoljne i nedokazive. A, s druge strane, dovoljno je medijski i marketinški potkovan da zna da je bitno izbaciti frazu koja će da se zalepi negde u podsvesti prosečnog medijskog konzumenta, gde emocije i utisci nadvladavaju racio.
Dakle, Tadićeve dve agitpropske formulice koje bi trebalo da nam se urežu negde u mračnim dubinama psihe glase:
1. Neutralnost = ekonomska neodrživost, i
2. NATO = ekonomski prosperitet.
Grčka je, znamo, baš sjajno ekonomski prošla kao članica NATO. Baš kao i Bugarska.
A i Srbija je baš sjajno ekonomski prošla sa Tadićem.
A onda se setimo da je Tadićevo gostovanje palo baš na 1. april…
Izvor Fond strateške kulture, 02. 04. 2015.