Liberalni svetski poredak je ugrožen. Ali ne mora biti tako. Nigde nije zapisano da moć Amerike mora da padne
Dvadesetšestog marta u Centru za strateške i međunarodne studije Džon Mekejn, republikanski senator iz Arkanzasa i šef Komiteta za oružane snage, je na 114. zasedanju Kongresa naveo tri teze vezane za odbrambene prioritete: budžet, strategiju i reforme.
Mekejn je rekao da su u poslednja tri meseca lideri iz različitih američkih branši poslali sličnu poruku: SAD se suočavaju sa globalnim tenzijama bez presedana, koje bi mogle da ugroze liberalni svetski poredak. On je citirao Kisindžerove reči izgovorene pred Kongresom u januaru da se SAD nisu suočile sa ovako kompleksnim i različitim krizama još od kraja Drugog svetskog rata.
Mekejn se bori da povećana pretnja i izolacija Amerike ne dovedu do najvećeg izazova integritetu liberalnog svetskog poretka. On tvrdi da su SAD do sada svetski poredak održavale sa akcentom na vojne strategije. „Za sedam decenija, koliko je Amerika, zajedno sa svojim saveznicima, mukotrpno gradila liberalni svet, uspela je da proširi prosperitet i održi mir“, rekao je Mekejn i nastavio: „Odvratili smo agresije, branili saveznike, porazili protivnike i gradili mir snagom“.
Mekejn je posebno naglasio da zemlje poput „Kine, Rusije i Irana prete da promene i revidiraju ključne principe liberalnog svetskog poretka“. Priznao je da bi svaki metod, uključujući i diplomatski i ekonomski, trebalo da bude deo američke strategije. Međutim, dodaje da „tamo gde nema vojnog rešenja, ne znači da nema ni vojne dimenzije“.
Govoreći o drugom prioritetu kao šef Komiteta oružanih snaga pri Senatu, on je pozvao da se zaustavi oduzimanje i smanjenje vojnog budžeta. Mekejn je publici objasnio kako je smanjenje negativno uticalo na američku moć. „Oduzimanje je napravilo trajnu štetu po sposobnost, spremnost, moral i modernizaciju oružanih snaga“.
Što se tiče budžeta, rekao je da republikanci ne smeju samo da zagovaraju veći budžet već da moraju i da plate. „Ovo je kriza koju je Vašington sam stvorio“, rekao je misleći na oduzimanje. Kako bi to rešio, Kongres mora da obnovi dvostranački konsenzus ne bi li održao liberalni svetski poredak na površini.
Na kraju, Mekejn je govorio o reformama i tehnološkim inovacijama. „Moramo da prokrčimo alternativne puteve kako bismo našim borcima doneli sposobnost inovacije, i to ne za par decenija, već meseci“. Istakao je kako je odbrambena tehnologija brzo napredovala, pogotovo na poljima robotike i minijaturizacije, gde SAD nisu uspevale da održe korak.
„Ukratko, trenutni odbrambeni sistem sam po sebi predstavlja pretnju po buduću vojnotehnološku dominaciju.“ Američki neprijatelji su za poslednjih par decenija brzo razvili vojske kako bi se suprotstavili američkim jedinstvenim prednostima. Izneo je i da je proširenje Ministarstva odbrane samo dovelo do toga da bude ranjivije za napredne tehnologije: „Smanjenje budžeta je krivo za to. Moramo ukloniti nepotrebne zakonske i regulatorne prepreke kako bismo stvorili podsticaj za inovacije“.
„Liberalni svetski poredak je ugrožen. Ali ne mora biti tako. Nigde nije zapisano da moć Amerike mora da padne. To je pitanje izbora, i to pitanje je na nama. Izabraćemo bolju budućnost samo ako budemo donosili prave odluke. SAD bi trebalo da počnu sa donošenjem pravih odluka kako bi se suprotstavile pretnjama po čuvane američke vrednosti.“
Priredila JU-JONG DžUN ŠIN, profesor na državnom univerzitetu u Seulu, radi za „Nacionalni interes“
Preveo ANDREJ CVIJANOVIĆ