Predsednik Srpske narodne partije o merama koje treba preduzeti u cilju zaštite domaćih proizvođača mleka
Sa pet do deset puta većim subvencijama od onih koje dobijaju proizvođači iz Srbije, maloprodajne cene mleka iz EU niže su od proizvođačkih cena u Srbiji. Bez dodatne zaštite, srpski proizvođači nemaju nikakvu budućnost, ističe za Večernje novosti predsednik Srpske narodne partije Nenad Popović.
Koje mere zaštite Srbija može da preduzme u ovom trenutku?
— Prema članu 41. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, imamo pravo na uvođenje zaštitnih bilateralnih mera ukoliko je uvoz nekih proizvoda iz EU u toliko povećanim količinama i pod takvim uslovima da prouzrokuje ozbiljnu štetu domaćoj industriji. Ako imate podatak da je samo uvoz sira trapista u oktobru i novembru 2014. porastao za čak 300 odsto, jasno je da su uslovi za aktiviranje ove zaštitne klauzule ispunjeni i zato bi Vlada Srbije trebalo odmah da reaguje.
Na koji način? Srbija je, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, preuzela obavezu da primenjuje SSP. Ne možemo sada da rušimo taj sporazum.
— Imam oštar kritički stav prema SSP, smatram da su oni koji su potpisali taj sporazum naneli nemerljivu štetu srpskoj privredi, ali ne pada mi na pamet da pozivam na njegovo rušenje. Samo jedna banana država može jednostrano da raskida bilo koji međudržavni sporazum. SSP ne možemo da raskinemo, ali možemo da iskoristimo pojedine mere koje nam ovaj sporazum nudi, a koje su koristile i druge zemlje, da zaštitimo našu poljoprivredu. Vlada treba da povede dijalog sa EU o tome kako zaštititi naše poljoprivredne proizvođače.
Šta vidite kao najvažniju temu tog dijaloga u ovom trenutku?
— Od prvog aprila, prvi put posle 30 godina, ukinute su kvote za proizvodnju mleka u EU, pa sada sve zemlje mogu da proizvode mleko u neograničenim količinama. Zbog rata sankcijama između EU i Rusije, evropski viškovi mleka usmeravaju se na nova tržišta, velikim delom i u Srbiju, i to po „dampinškim“ cenama. Zato se čini logičnim zahtevati da se bar privremeno uvedu prelevmani, kojima bi se praktično izjednačile domaće i uvozne „damping“ cene za sve vrsta mleka i mlečnih prerađevina.
PUCALI SMO SEBI U NOGU
— Odluka da 2008. potpišemo SSP i ukinemo carine na uvoz robe iz EU je ekonomski diletantizam. To je kao da pucamo sebi u nogu, a treba da se takmičimo sa najboljim trkačima u atletici. Sve druge zemlje koje su ulazile u EU trudile su se da ukinu carine neposredno pred ulazak u EU, godinu ili dve dana ranije, a mi smo to učinili pre sedam godina, a i dalje ne znamo kada ćemo ući u EU. Onaj ko je doneo tu odluku možda je imao trenutku političku korist, ali naši građani od toga imaju samo štetu.
Izvor Novosti, 15. april 2015.