Strahujem da jubilarno okupljanje u Srebrenici neće biti iskorišćeno samo za poklonjenje žrtvama već da će se pojačati stremljenje bošnjačke strane da se ukine Republika Srpska
Verujem da je u toku jak politički pritisak zapadnih centara da srpski zvaničnici iz Beograda i Banjaluke odu u Srebrenicu na obeležavanje 20 godina od tamošnjeg zločina.
Taj pritisak, skopčan je ponovo i sa stremljenjima da Srbija otpočne pregovore sa Evropskom unijom, što je pogodno tle za ispostavljanje stalnih zahteva.
Strahujem da jubilarno okupljanje u Srebrenici neće biti iskorišćeno samo za poklonjenje žrtvama već da će se pojačati stremljenje bošnjačke strane da se ukine Republika Srpska. Taj proces malo se pritajio i utihnuo u poslednje dve godine, ali je srpski narod sada pred velikim iskušenjima.
Da je potreban veliki oprez ukazuje i to što Bošnjaci nisu sami u tim ciljevima već imaju zapadne zaštitnike koji verovatno odmeravaju pravi tajming da se povuku određeni potezi.
Pandorina kutija sa odlascima srpskih državnika u Srebrenicu otvorena je u vreme predsednika Borisa Tadića. U tim posetama nema ništa loše ni politički štetno, ali samo pod uslovom da postoje uzvratne mere. Nažalost, vidimo da zapadni i sarajevski lideri ne dolaze u Bratunac da se poklone pred srpskim žrtvama.
Odlazak svih strana u Srebrenicu i Bratunac ne bi značio da se ti zločini izjednačavaju i da se uspostavlja neka vrsta simetrije, ali bi predstavljao simboličnu poruku da su sve žrtve jednake i da sve zločince treba osuditi. Na taj način bi se iskoračilo iz ratnih jama na put pomirenja i zajedničkog života.
Izvor Novosti, 27. maj 2015.