Srbija dobija istorijsku priliku da se priključi zapadnom svetu, baš kao što je Milošević imao tu šansu u razgovorima sa Džejmsom Bejkerom, ali ju je ispustio
Američki zahtevi i očekivanja od Srbije dobro su poznati vlastima u Beogradu. Pojedini uslovi ne samo što ne bi trebalo da budu problem već se podrazumevaju i bez Amerike, a deo spada u krupan zaokret dosadašnje politike Srbije.
Da bi proverile da li se Srbija kreće ponuđenim kursom ili ne, sredinom jula u Beograd dolaze Viktorija Nuland i Evelin Farkas, koje su u Stejt departmentu i Ministarstvu odbrane SAD zadužene za naš deo Evrope, a dobar deo testova biće obavljen i tokom aktuelne posete premijera Aleksandra Vučića Vašingtonu.
– Srbija dobija istorijsku priliku da se priključi zapadnom svetu, baš kao što je Slobodan Milošević imao tu šansu u razgovorima sa Džejmsom Bejkerom, ali ju je ispustio. Srbija zauzvrat dobija političku podršku SAD za EU, značajnu ekonomsku pomoć, pristup fondovima, modernizaciju vojske – kaže diplomatski izvor „Blica”.
Kako dodaje, Stejt department smatra da su Srbija, Makedonija, Kosovo i Bosna „na liniji vatre”.
Amerika ne insistira na potpunom prekidu odnosa sa Rusijom, ali zahteva da se Srbija jasno distancira od ruskih namera da naprave krizno žarište na Balkanu kako bi skrenuli centar pažnje sa Ukrajine.
– Jedini potencijalni saveznici Rusije su Srbija, Milorad Dodik i Makedonija. Otuda se od Srbije očekuje da sledi zajedničku spoljnu politiku EU i da ima jasno opredeljenje prema konfliktu u Ukrajini. Već ima previše žarišta koja zahtevaju prisutnost Amerike, ozbiljne su tenzije na Baltiku i potreban je miran i stabilan Balkan – kaže izvor „Blica”.
Nulandova će sredinom jula, kada dolazi u Beograd, proveriti da li se Srbija kreće pravcem koji želi Amerika, pre svega u odnosu prema Rusiji i Miloradu Dodiku, ali i u oblastima poput slobode medija, nesmetanog rada nezavisnih institucija i prava manjina.
Vašington od Srbije očekuje saradnju sa susedima i u tom smislu „prizemljivanje” Dodika i Republike Srpske. Sa druge strane, administracija SAD je jasno skrenula pažnju Albaniji i Kosovu na neophodnost saradnje, a ne sukoba sa Srbijom.
Najbolji deo saradnje SAD sa Srbijom je upravo s njenom vojskom, a Amerika želi taj odnos da produbi. Međutim, od Srbije se očekuje da se „jasno opredeli za NATO i da uđe u proces”.
Među američkim sugestijama je i učešće u koaliciji u borbi protiv terorizma, i to ne samo deklarativno, kao što je to sada slučaj.
Bajden u žalosti, otkazao sastanak
Suprotno najavama iz Vašingtona da će potpredsednik Džozef Bajden, i pored smrti sina Boa, primiti premijera Aleksandra Vučića u Vašingtonu, to se po svemu sudeći neće dogoditi. Sastanak Vučića i Bajdena, koji priprema sinovljevu sahranu, juče je otkazan.
Bajden je, naime, od 2. juna pa sve do kraja ove nedelje, otkazao sve sastanke, što se vidi i na sajtu Bele kuće, a danas i sutra se održavaju komemoracije njegovom sinu u rodnom Delaveru, dok je sahrana u subotu.
Premijera Vučića juče je u Beloj kući zato primila Suzan Rajs, savetnica predsednika Baraka Obame za nacionalnu bezbednost.
Srpski premijer se juče u Senatu SAD sastao i sa uticajnim republikanskim senatorom Džonom Mekejnom, predsednikom Komiteta za oružane poslove, kao i s predstavnicima srpskog Kokusa, kongresmenima Tedom Poom i Emanuelom Kliverom.
Na kraju dana Vučić je imao večeru u uglednoj nevladinoj organizaciji Atlantski savet, dok ga danas čeka sastanak sa zamenikom državnog sekretara SAD Entonijem Blinkenom.
Izvor Blic/Iskra/Stanje stvari, 4. 6. 2015.