ROKADA BALKANSKE POLITIKE?

Srpski premijer je poručio da se ovo ne radi „zato što nam za nešto...

Srpski premijer je poručio da se ovo ne radi „zato što nam za nešto treba, jer nam od ovoga ne zavisi nikakvo poglavlje”

Pričali smo o suštinskom, istinskom i iskrenom, laganom ali sigurnom stvaranju većeg poverenja između Srba, Bošnjaka i Hrvata, rekao je premijer Srbije posle jednoiposatnog razgovora iza zatvorenih vrata sa trojicom članova Predsedništva BiH. Iako je od napada na Aleksandra Vučića u Potočarima prošlo jedanaest dana, susret Bakira Izetbegovića, Dragana Čovića i Mladena Ivanića sa predsednikom Vlade Srbije nije obeležila ova tema. Naprotiv, kako su posle razgovora rekli na zajedničkoj konferenciji za novinare, mnogo više se pričalo o budućoj saradnji dve države.

Prema Vučićevim rečima, on je već zaboravio napad u Potočarima i u prijateljskom tonu gleda na budućnost najavljujući zajedničku sednicu vlada Srbije i BiH u septembru.

„To što se dogodilo bilo je neprijatno i teško, ali je ništa u odnosu na ono što se dogodilo Srbima, Hrvatima i Bošnjacima koji su izgubili svoje najbliže. Ako su ti ljudi spremni da pogledaju u budućnost, smešno je i tupavo da moj pogled ne bude uperen u budućnost”, objasnio je Vučić svoj stav.

Kako je naglasio, nema neprijateljstva prema bošnjačkom članu Predsedništva Bakiru Izetbegoviću. „Ne smatram ga ni lošim čovekom, ni neprijateljem. Ruka Srbije je pružena i biće ispružena uvek”, rekao je srpski premijer dodajući da ne znači da će se usaglasiti oko svega iz prošlosti, ali da se nada da će iskreno, suštinski i otvorenog srca uspeti da se poprave stvari u budućnosti i da će biti otvorena nova stranica zajedničke budućnosti.

„Na tome ćemo da insistiramo. Kao što sam rekao i pre i posle 11. jula, to je dugoročna politika od koje nećemo odustati”, podvukao je Vučić.

Članovi rukovodstva BiH dočekani su ispred Palate Srbija sa najvišim državnim počastima, uz intoniranje himni i počasnu gardu. Osim njihovog domaćina premijera Vučića, u državnoj delegaciji Srbije bili su potpredsednici vlade Zorana Mihajlović i Rasim Ljajić, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i ministar energetike Aleksandar Antić. Nije moglo da ostane neprimećeno da su se Vučić i Izetbegović poljubili tri puta.

Govoreći o motivima svog dolaska u Beograd, Izetbegović je rekao da želi da ceo region krene u snažan ekonomski razvoj. „Članovi Predsedništva su vrlo brzo došli u posetu premijeru Srbije jer želimo da krenemo u snažan razvoj regiona, za šta je potrebna stabilnost i sigurnost koje nema bez intenziviranog procesa pomirenja. Zato sam ovde”, kazao je on.

Odgovarajući na pitanje novinara zbog čega se zločini prema Srbima tretiraju samo kao izolovani incidenti i zbog čega je Naser Orić pušten na slobodu po povratku iz Švajcarske u BiH, Izetbegović je rekao „da će svi osumnjičeni biti ispitani”.

„Sarajevo je pretrpelo užas u ratu, svaki treći Sarajlija je pogođen i ranjen, a svaki deseti je poginuo. Ipak, mi smo imali snage da usred tog rata zaustavimo zločine nad Srbima u gradu. To što je u Sarajevu zaustavljeno ono što su radili neki pobunjeni komandanti nad Srbima, dokaz je da nismo strana koja je sistematski ohrabrivala zločin”, istakao je Izetbegović, dodajući da će, bez obzira na to da li se zločin u Srebrenici desio više od osam hiljada puta, ili osam puta na nekom drugom mestu, svakom počiniocu biti suđeno bez obzira na čijoj je strani bio.

On je poručio i da će učiniti sve da građanima u BiH vrati poverenje u pravosuđe. Naglasio je i da je osumnjičeni za ratne zločine Naser Orić odmah po izručenju sproveden u pritvor. „Taj sudski proces će biti nastavljen”, najavio je Izetbegović.

Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović ocenio je da su Srbija i BiH dve prijateljske zemlje koje su na tragu iskrenog pomirenja. „Gde god da se okrenete imamo ožiljke od prethodnog rata, ali prošlost treba ostaviti istoričarima, to je put, drugog puta nema”, rekao je Čović.

On je istakao da je presrećan što je u Beogradu i da je dolazak u Srbiju najbolji potez koji je mogao da napravi.

„Deset dana posle dešavanja u Srebrenici mi ovde pričamo o sasvim drugim temama. I baš zato je ova poseta veoma dobar potez i zahvalan sam na pozivu. Pažnju treba posvetiti većini koja želi drugačiju budućnost, a ne onima koji zagovaraju prošlost. To ne znači da je laka ta prošlost, mnogo je toga što ljude u obe zemlje tera na razmišljanje, ali višestruko je veći broj onih motiva koji nas usmeravaju da gledamo napred”, naglasio je Čović.

Hrvatski član Predsedništva istakao je i da će zvanično Sarajevo pozvati u posetu predsednika Srbije Tomislava Nikolića u oktobru, a da je za jačanje odnosa ključa i Konferencija o zapadnom Balkanu 27. avgusta u Beču.

„To će biti snažan iskorak, kao i zajednički sastanak Vlade Srbije i Saveta ministara BiH. To je put, drugog nema. Nema zaraćene strane gde se zločinci ne doživljavaju herojima, ali je naše da to svesno sagledamo, da razumemo da je svaka majka jednako vredna, bila ona Srpkinja, Hrvatica ili Bošnjakinja”, zaključio je Čović.

Među važnim temama jučerašnjeg razgovora bile su saradnja u oblasti infrastrukture, energetike, turizma i namenske industrije kao i zajednički nastup na drugim tržištima.

„Zajednički izlazak na treća tržišta doneo bi više posla firmama u obe zemlje i više novca. Radne grupe u Sarajevu i Beogradu narednih dana treba da počnu pripremu”, istakao je Vučić i dodao da je bilo reči i o radovima na elektromreži između Bajine Bašte, Višegrada i Pljevalja u Crnoj Gori kao i o turizmu kako bi se zajednički privukli gosti iz sveta i podstaklo organizovanje ekskurzija učenika u BiH i Srbiju.

„Situacija u regionu jeste krhka, ali građenje poverenja između Srba, Bošnjaka i Hrvata najbolji je odgovor na sve te izazove. Ono o čemu smo razgovarali jesu stotine miliona evra i radna mesta. Šta nam drugo preostaje? Da Srbija napadne Bosnu ili Bosna Srbiju i Srpsku? Kakav je smisao toga, šta će to dobro da donese? Zar nam je potrebno da Drina opet bude mutna od krvi”, zapitao je Vučić.

Srpski premijer je poručio „Mladenu, Bakiru i Draganu” da je ovo njihova kuća i da su uvek dobrodošli u Beograd i Srbiju i da se ovo ne radi „zato što nam za nešto treba, jer nam od ovoga ne zavisi nikakvo poglavlje”. (N. Belić)

Rtanjski čaj među poklonima za goste
Na kraju programa u Palati Srbija za trojicu članova Predsedništva BiH pripremljeni su posebni pokloni – korpice sa tradicionalnim srpskim proizvodima, i to rakijom, ajvarom, džemom, vinom… U jednoj od korpi umesto alkohola nalazio se rtanjski čaj. Darove je gostima uručio lično Aleksandar Vučić. Pokloni su bili pripremljeni i za novinare, među kojima je bilo prisutno i više ekipa iz Federacije BiH ili dopisništava tamošnjih medija iz Beograda.

U vreme dolaska visoke delegacije iz Sarajeva, prema najavama, vladale su pooštrene mere obezbeđenja. Pre nego što je trebalo da stignu, u Bulevaru Mihajla Pupina pešacima nije bio dozvoljen prelazak i kretanje u blizini Palate Srbija.

Izetbegović: Ja sam želeo šetnju Knez Mihailovom
Bez obzira na to što je najpre bilo planirao da se Aleksandar Vučić i trojica članova Predsedništva BiH susretnu u Karađorđevu, sastanci su ipak održani u Beogradu.

– Ja sam to tražio. Želeo sam da vidim reakciju Beograđana na moje prisustvo u ovom gradu, da budem među narodom, da prošetam Knez Mihailovom – poručio je Izetbegović.

Ivanić: Beograd nije mesto za političku borbu bosanskih Srba
Srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić naglasio je da je i bosanskim Srbima u interesu da u stabilnom okruženju sa druga dva naroda napreduju ka EU.

Novinari su Ivanića pitali da prokomentariše optužbe koje je predsednik RS Milorad Dodik izneo na njegov račun prošlog petka u Beogradu, rekavši da vodi izdajničku politiku uperenu protiv bosanskih Srba.

– Dodik je poznat kao osebujan u svojim izjavama. Glavni grad Srbije ne vidim kao mesto gde Srbi iz RS treba da vode političku bitku. Moja je politika da kao član Predsedništva zastupam srpski narod, a to ne uključuje potrebu da se svakodnevno bude u sukobu. Mi smo suštinske stvari u BiH manje-više definisali – poručio je Ivanić.

Vučić je prokomentarisao da svako ko govori, i kad govori dobro ili loše, priča o sebi i za sebe. – Veoma poštujem Milorada Dodika, Mladena Ivanića i Dragana Čovića. Nećete me čuti da nešto loše danas kažem o Dodiku, kao što nisam ništa loše rekao tada ni o Ivaniću – naveo je Vučić.

Izetbegović i Vučić igrali šah, Ivanić i Čović seli u hlad
Sede u kafani Vučić i Izetbegović, dok im muzika svira „Sarajevo, ljubavi moja”. Zvučalo bi ovo kao početak vica, da nije istina. Ovakav susret, kojem su prisustvovala i preostala dvojica članova Predsedništva BiH – Dragan Čović i Mladen Ivanić – zbio se juče u beogradskom restoranu „Kolarac”. Kafana u Knez Mihailovoj bila je prva tačka jednočasovne šetnje centrom grada, u koju je predsednik Vlade Srbije, posle sastanaka i svečanog ručka, poveo goste iz zemlje naših zapadnih suseda. Obilazak pešačke zone Beograda i Kalemegdana, kojim je završena zvanična poseta članova Predsedništva BiH, održan je uz velike bezbednosne mere i radoznale poglede prolaznika, među kojima je bilo i turista.

Svega pet minuta pre nego što su četvorica zvaničnika u društvu gradonačelnika Beograda Siniše Malog došla u Knez Mihailovu, ništa osim novinara, snimatelja i foto-reportera načičkanih oko Delijske česme nije upućivalo da će ovuda proći visoka delegacija. A onda, oko 16.30 časova, kada su domaćin Vučić i njegovi gosti došli iz pravca Filozofskog fakulteta, nastao je stampedo. Predstavnici medija opkolili su četvoricu političara oko kojih se formiralo nekoliko prstenova obezbeđenja. Kada se taj pokretni bunker zaustavio kod bašte „Kolarca”, nije izostalo ni tradicionalno prevrtanje kafanskih stolova. Nisu za džumbus bili zaslužni predstavnici dve države, već telohranitelji koji su u nekoliko naleta pogurali snimatelje i foto-reportere namerene da ovekoveče kafanski susret delegacija Srbije i BiH. U tom gurkanju, stradalo je i nekoliko piksli.

Ovi događaji nisu pomutili raspoloženje gostiju, koji su uz kafu i vodu dočekali svirače. Dok je orkestar muzicirao „Sarajevo, ljubavi moja” i „Nije život jedna žena”, prolaznici su mobilnim telefonima snimali Vučića i goste. Neki od njih popeli su se u potrazi za boljim kadrom i na okolne žardinjere, ali im je obezbeđenje naređivalo da sa njih siđu. Izuzetak je grupa stranih turista koja nije razumela srpski povik „Silazi dole!”, pa su se telohranitelji poslužili pokretom ruke da bi im dočarali šta treba da urade.

Posle petnaestak minuta, dve delegacije su se uputile prema Kalemegdanu. Nesnosna vrućina kao da nije smetala premijeru i njegovim gostima, jer su koračali sunčanom stranom Knez Mihailove. Usput je Izetbegović pred novinarima sumirao impresije o Beogradu.

– Veoma je lepo, Beograd se razvija. Dugo nisam mogao da prošetam Knez Mihailovom kao nekad, kad sam bio mladić. Naš prijatelj Aleksandar se pokazao kao dobar domaćin – rekao je Izetbegović, na šta je Vučić dodao i da su Bošnjaci dobri domaćini, kao i Hrvati.

Neko bi rekao da je degutantno što su na štandovima sa suvenirima na ulazu u Kalemegdan, duž kojih su prošli predstavnici dveju zemalja, u tom trenutku bila izložena, kao i uvek, i četnička obeležja. Ipak, biće da ih domaćin i gosti, opasani glomaznim pojasom obezbeđenja, nisu ni uočili, već su se zaustavili kod fontane „Borba”. Okupljeni građani tamo su ih dočekali aplauzom, a članovi pančevačkog KUD „Stanko Paunović” – spletom narodnih igara. Posle svečanog dela, Vučić i Izetbegović seli su za sto nadomak fontane i počeli partiju šaha. Ivanić i Čović su napravili rokadu prema obližnjoj klupi zavaljenoj u hlad.

– Oni igraju šah, a ti i ja možemo samo „Čoveče, ne ljuti se” – rekao je Ivanić Čoviću uz smeh.

– Neka reše njih dvojica neke zaostale partije – uzvratio je Čović, podelivši potom svoje utiske o Beogradu.

– Bio sam pre četiri godine, ali tad mi je bilo zgodnije, jer sam išao sportski odeven, ali nadam se da neće proći još četiri godine pre nego što ponovo dođem – rekao je Čović.

Za razliku od njega, Ivanić je, kaže, sa poznanicima, bez obezbeđenja, već bio u Knez Mihailovoj, u deset sati.

Baš tad stigla je vest da je šahovski okršaj gotov. Pobedio je Vučić uz, kako je kazao, malo sreće. Izetbegović je na to rekao: „Važno je igrati”, a obojica su se složili da je po sredi bila – lepa partija. (D. Bukvić)

Gradonačelnik predstavio „Beograd na vodi”
Pre nego što su stigli u Knez Mihailovu, članovi Predsedništva BiH bili su sa premijerom Vučićem u „Geozavodu” u Savamali. U ovom zdanju, domaćin Draganu Čoviću, Mladenu Ivaniću i Bakiru Izetbegoviću bio je Siniša Mali, gradonačelnik Beograda. On je članovima Predsedništva BiH predstavio maketu „Beograda na vodi” i detaljno ih uputio u ovaj projekat

Izvor Politika, 22. 07. 2015.

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u