„Od danas u Makedoniji ne postoji pravna država… Tražimo da Ivanov hitno podnese ostavku. Ukoliko to ne učini, dovešće zemlju pred eksploziju“
Rivalske političke opcije izašle su na ulice Skoplja nakon odluke predsednika Makedonije Đorđa Ivanova da abolira aktere afere „Bomba“. Demonstranti revoltirani tom odlukom su jajima gađali kancelariju Ivanova nakon čega su otišli ispred sedišta vladajuće partije VMRO-DPMNE i ispred zgrade Vlade. Simpatizeri VMRO-DPMNE odgovorili su okupljanjem ispred sedišta SDSM-a. Na ulice su izašle i jake policijske snage. Lider opozicije Zoran Zaev optužuje Ivanova za državni udar.
Odmah nakon što je Ivanov pomilovao aktere afere prisluškivanja, nekoliko stotina pristalica opozicije okupilo se u centru Skoplja. Oni su jajima gađali kancelariju Đorđa Ivanova. Nakon toga su se uputili ispred sedišta partije VMRO-DPNME.
Okupljeni su skandirali protiv predsednika Ivanova. Kordon policije ih je sprečio da dođu do zgrade nakon čega su demonstranti jajima gađali i policiju. Prisustvo policije je nakon toga pojačano u gradu.
Pristalice VMRO-DPMNE odgovorile su protestom ispred sedišta opozicione partije SDSM.
Lider makedonske opozicije Zoran Zaev ocenio je da je predsednik te države Đorđe Ivanov, odlukom da abolira aktere afere „Bomba“, izveo državni udar čime je postao direktan saučesnik u nedelima.
„Od danas u Makedoniji ne postoji pravna država… Tražimo da Ivanov hitno podnese ostavku. Ukoliko to ne učini, dovešće zemlju pred eksploziju“, rekao je Zaev novinarima u Skoplju.
Zaev je naveo da će povesti stanovnike Makedonije na put ka „povratku demokratije“.
„Ako je neko do sada i imao dilemu, Ivanov je to danas razrešio“, rekao je Zaev.
Ivanov je ranije danas pomilovao sve osumnjičene za učešće ilegalnom prisluškivanju, koje je izazvalo političku krizu u toj zemlji.
„Odlučio sam da okončam ovu agoniju za Makedoniju“, rekao je Đorđe Ivanov u obraćanju novinarima, nakon što je obelodanio svoju odluku o obustavljanju svih istraga i sudskih postupaka povezanih sa skandalom oko prisluškivanja, preneo je Rojters.
Krizu su, već na samom početku, pokušali da reše ambasadori SAD i Nemačke Džes Bejli i Kristine Althauzer, ali je Ivanov odbio da ih primi, iako su ušli u njegovu rezidenciju u skopskom naselju Vodno.
Ali Ahmeti, lider najuticajnije političke stranke Albanaca u Makedoniji, zatražio je od Ivanova da povuče odluku u pomilovanju.
„Takozvani predsednik Ivanov mora odmah da povuče odluku“, napisao je Ahmeti na Tviteru.
Makedonska opozicija je prošle godine objavila snimke prisluškivanih razgovora saradnika tadašnjeg premijera Nikole Gruevskog, a za koje tvrde da razotkrivaju kontrolu Vlade nad novinarima, sudijama, službenicima iz javnog sektora, kao i izborne manipulacije.
HAN OSUDIO ODLUKU: DOVODI IZBORE U PITANjE
Evropski komesar za susedsku politiku i proširenje Johanes Han osudio je odluku makedonskog predsednika Đorđa Ivanova o pomilovanju svih koji su bili osumnjičeni za učešće u skandalu oko prisluškivanja i ocenio da su postupci makedonskog rukovodstva ugrozili izglede te zemlje za bliže odnose sa EU i NATO.
Han je doveo u pitanje da li u ovakvim okolnostima predstojeći parlamentarni izbori mogu da budu kredibilni.
„Današnji postupci predsednika Ivanova nisu u skladu sa mojim shvatanjem vladavine zakona. U svetlu takvog razvoja događaja imam ozbiljne sumnje da su kredibilni izbori još mogući“, naveo je Han na Tviteru.
On je istakao da politički lideri moraju da znaju da akcije, poput nedavnih, dovode u ozbiljnu opasnost evroatlantsku budućnost zemlje.
„Demokratija znači kompromis i služenje građanima. Pozivam političke partije da se vrate za pregovarački sto i rade na reformama“, naveo je Han.
SVETOMIR ŠKARIĆ: UGROŽENI SU JUNSKI IZBORI
Nemirna noć u Skoplju. Odluka makedonskog predsednika da abolira političare umešane u aferu sa prisluškivanjem, na ulicu je izvela demonstrante. Odluka Đorđa Ivanova, umesto da ublaži političku krizu u zemlji, izazvala je nove nerede. Lider opozicije Zoran Zaev zatražio je povlačenje odluke o pomilovanju svih političara – i vlasti i opozicije uključenih u aferu prisluškivanja koju je nazvao „apsurdnom“.
Nezadovoljni građani najpre su jajima gađali zgradu predsedništva, a potom su demonstracije nastavili na ulicama povremeno se sukobljavajući sa policijom. Zoran Zaev traži od šefa države da odmah podnese ostavku, jer bi u suprotnom, kaže, Makedonija došla u „fazu eksplozije“.
Pristalice VMRO-DPMNE odgovorile su protestom ispred sedišta opozicije.
Zaev je izjavio na demonstracijama ispred sedišta vladajuće partije VMRO-DPMNE da ne prihvata pomilovanje od predsednika države Đorđa Ivanova.
To prenosi makedonski sajt Plusinfo, koji navodi da je Zaev kao vođa Socijaldemokratskog saveza Makedonije zatražio povlačenje odluke o pomilovanju svih političara i vlasti i opozicije uključenih u aferu prisluškivanja koju je nazvao „apsurdnom“.
Makedonska televizija Telma je javila sinoć da su demonstranti dva puta pokušali da probiju policijski kordon oko sedišta vladajuće stranke i da je viđeno ambulantno vozilo.
Odluku o pomilovanju na svom Tviter nalogu osudio je i evropski komesar za susedsku politiku i proširenje Johanes Han.
„Postupci predsednika Ivanova nisu u skladu sa mojim shvatanjem vladavine zakona. U svetlu takvog razvoja događaja imam ozbiljne sumnje da su kredibilni izbori još mogući“, navodi Han.
Višemesečna politička kriza u Makedoniji umesto da bude ublažena, mogla bi dodatno da se pooštri, ocenjuju analitičari.
„Sa pravnog stanovišta je sporna njegova odluka i ona kao takva izaziva veliki revolt u javnosti. Novi parlamentarni izbori su zakazani za 5. jun, ali ova situacija može da promeni održavanje izbora. Svaka promena izbora odgovara opoziciji. Moja je prognoza da će biti napeta situacija u sledećem terminu, sledećoj nedelji“, kaže profesor ustavnog prava u Makedoniji Svetomir Škarić.
Protesti u Skoplju organizovani su preko društvenih mreža i ti pozivi na ulice su izveli hiljade Makedonaca.
Izvor Tanjug/RTS, 13. april 2016.