Dvojica drugara, koja su pod istragom za nelegalno bogaćenje i primanje mita, ćaskali su o zbacivanju predsednice kao da pričaju o smenjivanju kapitena trećerazrednog fudbalskog kluba
Tek je prošlo deset dana otkako je novi predsednik Brazila naprečac oformio novu vladu, obećao novi kurs, bliže veze sa Vašingtonom, manje poreze i dodatne povoljnosti za krupne kapitaliste, a već je jedan od njemu najbližih ministara u isključivo muškom kabinetu morao da podnese ostavku. Onako kako je i predvidela zbačena predsednica Dilma Rusef, ispostavilo se da je nekoliko nedelja pre nego što je Kongres glasao za opoziv predsednice, scenario njenog udaljavanja sa čelnog mesta bio razrađivan preko telefona. Zahvaljujući transkriptu razgovora, objavljenom u listu „Folja da Sao Paulo” (doduše sa zakašnjenjem), na videlo je izašlo da je budući ministar Romero Juka sa svojim ortakom, jednim bivšim direktorom, razmatrao plan kako da se spreči dalja istraga oko ogromne korupcionaške afere koja već dve godine drma „Petrobras”, najveće javno preduzeće u Brazilu. Jedini način da se spasemo, rekao je Juka, jeste da smenimo Dilmu. Sa ovim predlogom potpuno se složio njegov sagovornik. Najlakše će biti da Mišela Temera postavimo na njeno mesto, dodao je tada Juka, pominjući donedavnog potpredsednika Dilme Rusef, lidera partije desnog centra koji je od pre deset dana došao na čelo najveće i ekonomski najjače latinoameričke države. Dvojica drugara, obojica pod istragom za nelegalno bogaćenje i primanje mita u aferi „Petrobras”, ćaskali su o zbacivanju Dilme Rusef kao da pričaju o potrebi da se smeni kapiten nekog trećerazrednog fudbalskog kluba. Direktor je Juki preneo mišljenje nekog od sudija iz Vrhovnog suda Brazila. Taj sudija je navodno rekao da sve može brzo da se sredi samo ako se Dilma ukloni sa predsedničkog mesta.
Tako je i bilo. Glasanjem u Kongresu pa potom u Senatu većina je bila za suspenziju predsednice za koju je samo godinu i po dana pre toga glasalo 54 miliona Brazilaca. I pre nego što je zvanično suspendovana (na šest meseci), dok se senat ne pripremi za njeno saslušanje, njen zamenik Mišel Temer snimio je, opet preko telefona, svoj inauguracioni predsednički govor i pritiskom na pogrešno dugme poslao ga u etar. Mesec i po dana pre toga – kada se već zahuktala kampanja da se Dilma Rusef opozove i da se tako od sudskog gonjenja spase maltene cela politička elita Brazila – Temer je sa svojom strankom desnog centra izašao iz koalicije sa levičarskom Radničkom partijom. Rusefova ga je već tada nazvala vođom zaverenika. Kasniji događaji su to potvrđivali, ali nije bilo čvrstog dokaza. Oni izlaze na videlo tek sada, kada je naciji naneta ogromna politička šteta od čijih posledica teško da će moći da se oporavi u dogledno vreme. Pre nekoliko dana, odmah pošto je stvorena nova, čisto muška vlada, preko „Vikiliksa” je procurilo da je sadašnji predsednik Brazila Mišel Temer davnašnji saradnik CIA i da je sa američkim konzulima u Braziliji odavno smišljao način da se sa vlasti zbaci vladajuća levičarska Radnička partija, jer suviše para odlazi na siromašne, dok se profiti bogatih smanjuju. U vreme Dilme Rusef i njenog prethodnika Lule da Silve 30 miliona ljudi je državnim podsticajima izvučeno iz ekstremnog siromaštva i postalo deo rastuće srednje klase.
Jedini način da „zaustavimo krvavljenje” jeste opoziv Dilme, insistirao je novi ministar za planiranje Juka, koji je juče bio primoran da podnese ostavku. Brazilski mediji sada otkrivaju ono što su strani dopisnici od početka tvrdili: da je još najmanje sedam ministara u novoj vladi pod ozbiljnom istragom za korupciju i mito i da je „krvavljenje nove vlade” tek počelo. Ukoliko dođe do de facto predsednika Temera, bivšeg saradnika CIA, teško da će Vašington moći da ga spase. Istovremeno, novopostavljeni brazilski ministar spoljnih poslova otputovao je u Buenos Ajres i tamo, gde je na čelo države izabran proamerički predsednik Maurisio Makri, dogovorio da će se dve najveće zemlje južnog roga južnoameričkog kontinenta udaljiti od dosadašnjih savezništva sa latinoameričkim levičarskim vladama i približiti Vašingtonu.
Krah nove vlade i predsednika najavljuju i Brazilci koji su krenuli u masovne proteste protiv Mišela Temera. Jasno je da samo dva meseca pred početak prve olimpijade koja se održava na južnoameričkom kontinentu Dilma Rusef neće imati priliku da upali olimpijsku baklju koja sada obilazi zemlju uz velike proteste. Ali je svima nejasno ko će voditi latinoameričkog giganta koji je poslednjih dvanaest godina otkako je na vlasti Radnička partija postao jedna od najuticajnijih država sveta.
Izvor Politika, 27. maj 2016.