„Mi cenimo da je naš odnos sa vlastima Srbije dobar, i sa predsednikom Vlade Vučićem i sa predsednikom Nikolićem, ali Srbija će odlučiti ko će biti kandidat“
Imam pozitivno mišljenje i o premijeru Vučiću i o predsedniku Nikoliću, a Srbija će odlučiti ko će biti kandidat na predsedničkim izborima, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
U intervjuu za Sputnjik posle susreta sa premijerom Vučićem, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je govorio i o planovima o obeležavanju Dana Srpske, Ustavnom sudu BiH, ali i o predlogu predsedavajućeg Predsedništva BiH Mladena Ivanića o trojnom sastanku predstavnika BiH, Srbije i Hrvatske.
Dodik se prvo osvrnuo na sastanak sa premijerom Vučićem. Na molbu da prokomentariše medijske spekulacije da on, ali i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, koji uskoro stiže u Srbiju, dolaze da izvrše pritisak na Vučića da podrži kandidaturu Nikolića za sledeće izbore, Dodik je rekao da ne bi komentarisao razne spekulacije koje se kreiraju.
„Mi cenimo da je naš odnos sa vlastima Srbije dobar, i sa predsednikom Vlade Vučićem i sa predsednikom Nikolićem, ali Srbija će odlučiti ko će biti kandidat“, rekao je Dodik za Sputnjik.
On kaže da sa Vučićem nije razgovarao na tu temu niti ima nameru da se bavi tim pitanjem, ali da će uvek reći mišljenje o ljudima s kojima sarađuje.
„Imam pozitivno mišljenje i o Vučiću i o Nikoliću“, rekao je predsednik Srpske i dodao da nema favorite.
„Meni je važno da se Srbija kreće ka dobrom cilju, a to je stabilna i razvijena Srbija“, naglasio je Dodik.
ISLAMSKA DRŽAVA PROVODI ALIJINU DEKLARACIJU
Na pitanje gde je Republika Srpska sada i da li se ozbiljno sprema da obeleži svoj dan 9. januara, imajući u vidu probleme koji su usledili posle referenduma, Dodik je rekao:
„Republika Srpska je tamo gde je i bila, u suštini dodatno svesna sebe, dodatno svesna špekulanata, loših namera koje su godinama koncentrisane u Sarajevu prema RS i u delu međunarodnog faktora, koji je tamo nudeći neke daleke ciljeve i povlastice pokušavao da nam uzme ono što je nama važno. Tako i ovo pitanje. Nemoguće je očekivati da Srbi prihvate da im Bakir Izetbegović ukine njihov datum stvaranja, bez obzira što on to pakuje u različite priče. A i ta priča je potpuno iskrivljena jer dva Bošnjaka koji su bili potpredsednici Bakirove partije, a sada su članovi Ustavnog suda, i tri stranca donose odluku u ime devet sudija i kreiraju šta mi treba da uradimo i onda deo te bulumente i svetskih hohštaplera gura priču o tome da se to mora poštovati, bez obzira što znamo šta se prethodno dešavalo. Mi kažemo, u redu, neka postoji Ustavni sud, ali kako je moguće da postoji 20 godina, a da nema zakona o Ustavnom sudu. Svi znamo da je Ustav ključni i najviši akt, ali da bi se uvela institucija u život mora da postoji zakon o toj instituciji“, rekao je Dodik.
On dodaje da Srpska pokušava da predloži zakon o Ustavnom sudu, ali da je problem što se kreiraju odluke suda putem Pravilnika o kojem odlučuju same sudije. Oni, kaže, sve više usložnjavaju odnose u BiH.
„Stranci su zakuvali u bivšoj Jugoslaviji, rasturili sve, zakuvavaju u BiH, oni će je i rasturiti. Oni će biti ti kojima je svejedno što se tamo vraćaju stotine talibana, stotine mudžahedina, što postoji skrivena lokalna struktura koja to radi. Mi potpuno raspolažemo spoznajama i dokazima da logistiku za život tih terorističkih grupa daje politički establišment muslimana na čelu sa Bakirom Izetbegovićem“, upozorio je Dodik.
Zato je, kaže, Bakira Izetbegovića toliko uvredilo kad je predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović otvorila to pitanje. Podsetio je da je i tokom ratova devedesetih godina prošlog veka preko hrvatske teritorije stiglo 4.000 mudžahedina u BiH, a da se opet koriste isti pravci, te je logično očekivati da Hrvati znaju o čemu se radi.
„A Bakir Izetbegović se uznemirio oko svega toga. Svi znaju da je glavni i odgovorni urednik Islamske države, koja sada egzistira na Bliskom istoku, njegov otac, jer je on napisao Islamsku deklaraciju. Kada pročitate Islamsku deklaraciju Alije Izetbegović videćete da ono što je primenjivala u praksi ID u Siriji i Iraku – to je to, šerijat, i nema oprosta nikom ko nije sa njihove strane. A Bakir Izetbegović kada je došao na čelo Predsedništva i kao član Predsedništva rekao je: ’Ja nastavljam putem svog oca‘. To su priče koje mi ne možemo ni sekundu da izbacimo iz posmatranja“, rekao je Dodik.
Upitan kako vidi predlog Ivanića o trojnom sastanku predsednika Srbije, Hrvatske i BiH I može li to rešiti problem, Dodik je naveo:
„Problem mogu rešiti predsednica Hrvatske i vlasti Srbije, a Predsedništvo BiH ionako ničemu ne služi. Oni nemaju nikakvih ingerencija, to je na nivou debatnog kluba koji stranci pokušavaju da održe u životu. Stvarni život je u entitetima. Što se tiče bezbednosti, pokušaj da se na nivou BiH napravi integracija bezbednosnog sektora završila je na nekoj priči o Ministarstvu bezbednosti za koje su stranci verovali da će preuzeti neke funkcije. A u suštini Ministarstvo bezbednosti je puko mesto koordinacije“, uveren je Dodik.
Izvor Sputnjik, 08. decembar 2016.