„NERASKIDIVO BRATSTVO 2017“: SRBIJA NA VOJNOJ VEŽBI ODKB U KAZAHSTANU

Naša zemlja je u sličnim manevrima do sada učestvovala samo kao posmatrač, a na...

Naša zemlja je u sličnim manevrima do sada učestvovala samo kao posmatrač, a na jesen će na manevre prvi put poslati i vojnike

Vojska Srbije u septembru će prvi put učestvovati u vežbi u okviru Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), istočnom pandanu NATO – saznaju „Novosti„.

Naša zemlja je u sličnim manevrima do sada učestvovala samo kao posmatrač, a na jesen će na manevre prvi put poslati i vojnike, što u jeku podgrejanog Hladnog rata svakako neće proći bez političkih interpretacija.

Vežba pod nazivom „Neraskidivo bratstvo 2017“ u kojoj će učestvovati više od 1.500 vojnika različitih rodova i službi biće održana u Kazahstanu, a Vojsku Srbije će na njoj predstavljati inženjerijska jedinica.

— Scenario vežbe, struktura i sastav učesnika, kao i svi drugi detalji neophodni za pripremu učešća na nacionalnom nivou biće uskoro detaljno usaglašeni sa partnerima iz ODKB – potvrđuju u Ministarstvu odbrane i navode da će na vežbi u Kazahstanu učestvovati i pripadnici naše policije.

U Ministarstvu odbrane napominju i da organizacija zajedničkih vežbi sa ODKB na teritoriji Srbije nije moguća zbog propisa koji ograničavaju angažovanje sastava ovog vojnog saveza izvan granica država članica.

Učešće naših oružanih snaga u manevrima ODKB, ruske varijante Severnoatlantske alijanse, iskorak je u saradanji sa ovom organizacijom. Za razliku od NATO, gde je Srbija kao vojno neutralna dosegla najviši mogući nivo saradnje (IPAP), „istočni NATO“ je godinama bio van fokusa Beograda. Bez obzira na to, čelnici NATO i EU burno su reagovali na razvoj vojne saradnje sa Rusijom.

Šef skupštinske delegacije pri ODKB, Milovan Drecun, naglašava da ipak ne treba očekivati političke posledice većeg angažmana Srbije u aktivnostima ODKB.

— Na isti način kako razvijamo saradnju sa NATO, imamo interes i da sarađujemo i sa Rusijom i sa organizacijom ODKB. Delimo slične bezbednosne izazove sa državama članicama ovog saveza i logično je da se sa problemom terorizma, islamskog ekstremizma ili trafikinga suočavamo sa stranim partnerima.

Drecun podseća da Srbija ima status posmatrača u Parlamentarnoj skupštini ODKB i da redovno učestvuje u njenim aktivnostima. Odlaskom pripadnika Vojske Srbije u Kazahstan, prema njegovim rečima, uzdiže se vojni aspekt ove saradnje.

— Srbija se nalazi u okruženju NATO i logično je da više dodira ima sa zemljama ovog saveza. Međutim, svet sve više postaje policentričan i naš interes je da, radi bolje bezbednosti, razvijamo saradnju sa što više država.

Da učešće naše vojske u vežbi pod okriljem ODKB neće biti po volji Briselu, uveren je član naše delegacije Jovan Palalić. On, međutim, smatra da bez obzira na to Srbija treba da gleda sopstveni interes i razvija ravnomernu saradnju sa oba saveza.

— To do sada nije bio slučaj, jer je intenzitet kontakata sa NATO godinama neuporedivo veći. Brisel je oštro istupio i povodom prošlogodišnjih srpsko-ruskih manevara „Slovensko bratstvo“, pa i u ovom slučaju treba očekivati sličnu reakciju. Srbija bi trebalo da brine o sebi, a ne interesima Brisela – navodi Palalić i dodaje da je saradnja sa ODKB prilika za nabavku savremenog naoružanja, kao i prodor naše vojne industrije na nova tržišta.

ZAPADNA ALIJANSA BEZ REAKCIJE
Organizacija ugovora o kolektivnoj bezbednosti odbrambeni je savez šest država – Rusije, Belorusije, Kazahstana, Jermenije, Kirgistana i Tadžikistana. Pod okriljem Moskve već nekoliko godina traju pregovori o proširenju ove alijanse i na Egipat, Iran i Indiju.

Inače, „Novosti“ su u utorak tražile komentar u štabu NATO o angažovanju naše vojske u ODKB, ali ga nismo dobili.

Izvor Večernje novosti, 23. mart 2017.

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u