BOŠKO JAKŠIĆ: RUSIJA MENjA PLAN, HOĆE SRBIJU DA ODVOJI OD EU

On smatra da Rusija priželjkuje da Srbija potraži integracije na drugoj strani i dodaje...

On smatra da Rusija priželjkuje da Srbija potraži integracije na drugoj strani i dodaje da je premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao da želi samit Evroazijske unije u Beogradu

Srbija se odvraća od EU i to je deo novog plana Rusije, ovog puta posle sastanka Aleksandra Vučića i Vladimira Putina nije bilo izjave da Rusija podržava evropske integracije Srbije, kao što je to bio slučaj prilikom ranijih susreta, kaže novinar Boško Jakšić.

On smatra da Rusija priželjkuje da Srbija potraži integracije na drugoj strani i dodaje da je premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao da želi samit Evroazijske unije u Beogradu. Jakšić kaže da je pitanje kako će EU reagovati na to i dodaje da neće proći neopaženo iako je EU zauzeta svojim krizama.

„Kao odgovor na približavanje NATO granicama Rusije, Putin je odabrao politku „mi ćemo vama da pokažemo da možemo da destabilizujemo druge regione“ i to je odgovor Rusije. Rusija se ponaša agresivnije nego ranije i pokazuje da može da bude uspešna. Veoma je angažovana u Makedoniji, sada je jako zanima da bivša vlast ostane u sedlu, prodor u Srbiju je više nego evidentan, uticaj Rusije u regionu raste, moskovska banka je angažovana za spasavanje Agrokora, njihov uticaj je bio sveden na gas, a sada je to razuđena diplomatija, koriste se razna sredstva“, rekao je Jakšić.

Ako lider jedne male zemlje u kratkom vremenu sedi sa nemačkom kancelarkom i predsednikom Rusije i dobije podršku za izbore, može da se kaže da je Vučić uradio dobar posao za sebe. Njega ne interesuje što za to može da se kaže da je zloupotreba premijerske funkcije.

On smatra da odnosi Srbije i Rusije idu uzlaznom putanjom i da bi Putin morao da bude zadovoljan.

„Pre dve godine je ruska televizija kritikovala Vučića i vladu zbog dogovora sa firmom Tonija Blera, prošle godine je Putin tražio da u srpsku vladu uđu ljudi koji će promovisati rusko-srpsku saradnju, sada imamo posetu koja pečatira saradnju, u meri koja izaziva zabrinutost na Zapadu“.

Jakšić kaže da se malo zna o efektima sastanka Putina i Vučića, koji nisu izneli mnogo detalja po završetku. Rečeno je da postoje napetosti, što se već zna, smatra Jakšić i dodaje da nema detalja u ocenama onoga što se događa.

„Mnogo je više retorike nego praktičnih koraka, mnogo puta smo dobijali obećanja od Rusije od kojih nije bilo ništa, ako je ekonomska saradnja bila priortitet ove posete, ipak se pokazalo da je prioritet bila vojna saradnja, broj migova biće veći od broja ruskih kompanija koje ulažu u Srbiju“.

Dok traju pregovori sa EU Srbija će imati argument da ne mora da uskladi politiku sa politikom EU, koja je uvela sankcije Rusiji, kaže Jakšić. Kada se poglavlja zatvore, imaćemo mnogo više obaveza i diplomatija će biti na ispitu, dodao je.

„Ova naša pozicija i EU i Rusija podseća me na formulu i Kosovo i EU, vidimo da ta formula bledi vremenom, ova formula ne zavisi od Beograda već od toga kako će se razvijati globalni odnosi. Ukoliko se nastavi sukob SAD-Rusija, ta pozicija je neodrživa jer u atmosferi konftontacije i jedna i druga strana će tražiti svsrstavanje“.

Govoreći o trci u naoružavanju u regionu, Jakšić je rekao da to ne vodi ničemu, sem finansijskog iscrpljivanja zemalja koje inače ne stoje dobro.

„Ako imamo u vidu da je NATO vojni zaštitnik EU, onda je jasno da nabavke oružja izazivaju zabrinutost u Briselu, region je uleteo u mini trku u naoružavanju, Amerika je dala rakete Hrvatskoj, ovo je naš odgovor, koji ne vodi ničemu sem finansijskog iscrpljivanja zemalja koje ne stoje dobro. 200 miliona su ozbiljne pare, a premijer otvara firme u koje je uloženo tri miliona. Meni se ne dopada ulaganje u oružje, mislim da postoje mnogo preče stvari“, zaključio je Jakšić.

Izvor N1, 28. mart 2017.

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u