Milenko Nedelkovski: VMRO kontroliše 85 odsto vojse i policije. Ako se VMRO ne povuče – nema šansi da druga strana vlada, makar i paralelno
Zapadni režiseri uveli su Makedoniju u novu fazu eskalacije i političkih previranja i sukoba. Šta može biti dalje, šta očekujete narednih dana?
S obzirom da je Zoran Zaev dao predsedniku države, Đorđu Ivanovu, ultimatum da mu u narednih deset dana da formalni mandat za formiranje vlade, a on to izvesno neće učiniti – hoće li Makedonija dobiti dva parlamenta dve vlade, dve policije?
Ankara kao da se priklanja traženju rešenja preko novih vanrednih izbora, očekujete li da i Amerikanci počnu da popuštaju i da Zaeva „vežu na lanac”? Ili je verovatnije da će pojačavati pritisak na Ivanova i dati svojima mig da preko ulice i po cenu oružanih sukoba preuzmu vlast? Očekujete li da Ivanov – da bi to sprečio – uvede vanredno stanje?
MILENKO NEDELKOVSKI, novinar i politički analitičar (Skoplje)
Rok od 10 dana je jedno veliko ništa. To je nešto što kao zakon, tačka ili slično ne postoji. Ne može šef jedne partije da daje rok predsedniku države. To je jedna velika glupost i laž. Ta glupost ne obavezuje Ivanova, ničim.
Kada je reč o mogućnosti da se uspostavi dualizam – “dve vlasti” imamo i sada. Jedna je narodna, a druga je pod rukovodstvom ambasadora SAD, EU i Velike Britanije.
Pitate može li da ne da mandat? Pa, on im ne daje mandat.
Mislim da vanredno stanje sada neće uvesti. Propustio je tu priliku u četvrtak, kade je kompletan sastav parlamenta evakuisan u kasarnu „Đorče Petrov“ oko 23.30 i svi su bili stavljeni pod zaštitu. Tada ih nije trebalo pustiti zbog “njihove bezbednosti”. Sada je već kasno.
Kada je reč o mogućim novim izborima i ulozi Turske, partija BESA je formirana od strane Erdogana, a Erdogan je prijatelj Gruevskog i Ivanova. BESA igra na dve strane, takođe i 3-4 poslanika iz DUI-a.
Ivanov ima opcije kao jedina funkcionalna i legitimna politička figura i institucija u Makedoniji u sledećih godinu i po dana. Vlada je tehnička, Sobranje je nekonstituisano… Pa je tako on jedina figura koja je relevantna za strance i diplomate. A tvrd je igrač. U ponedeljak neće primiti Hojta Jia koji dolazi iz SAD.
Ako govorimo o mogućnosti da se stvari razviju u dualizam vlasti, na papiru je to moguće, a u praksi – ne. Oko 85 odsto Vojske i policije su pro–VMRO. Ministarstva su „okupirana“ sa VMRO. Ako se VMRO ne povuče – nema šansi da druga strana vlada, makar i paralelno.
STEVAN GAJIĆ, Institut za evropske studije (Beograd)
Situacija je napeta i ne vidi se da će neka strana da popusti. Ivanov je prešao Rubikon. Odnosom prema zapadnom mešanju u situaciju u Makedoniji pokazao je da je spreman da brani ustavni poredak Makedonije do samog kraja. Očekujem nastavak pritiska iz ambasade SAD u Skoplju i emisara EU, poput Karla Bilta.
Nikako ne vidim deeskalaciju. Ivanov neće dozvoliti da se na ilegalan način izabere predsednik skupštine niti da se formira vlada. Eskalacija će se nastati ako se opozicija bude držala kao da je pravno-formalno sve u redu i ako pokuša da uspostavi dvovlašće.
Malo šta zavisi od Makedonaca. Ako bude u interesu NATO i političkog Zapada da situacija eskalira – to će i da se dogodi. Prve reakcije su i bile u tom smeru, ali, čini mi se da tamo ne postoji potpuno saglasje oko toga šta činiti.
Sigurno je da će se kriza nastaviti i da smo prešli u dinamičniju fazu. Zavisno od poteza opozicije, postoji i mogućnost da Ivanov zavede vanredno stanje. Od Albanaca u Makedoniji, ali i onih sa Kosova i iz same Albanije, mnogo će zavisiti jer su u junu u Albaniji izbori, a to upućuje na zaključak da će događaji da pođu ka eskalaciji.
Edi Rama želi da se predstavi kao nacionalni lider svih Albanaca, tako da će politika koja vodi stvaranju velike Albanije svakako biti njegov glavni adut na izborima. Dakle, na Makedoniju ne utiče samo unutrašnja dinamika, već i to kako će se držati okolne zemlje, pre svega Albanija.
Autor Dijana Milošević
Izvor Fakti, 30. april 2017.