Tužilaštvo je za vreme dok je trajao pravi medijski rat između pripadnika dva bloka direktno izabralo stranu, preteći i zastrašujući novinare koji su protiv Zaeva
Iako je istraživanje fenomena takozvanih obojenih revolucija izuzetno napredovalo u poslednjih sedamnaest godina, stalno se pojavljuju novi slučajevi koji daju materijal za neke nove istraživačke prodore. Makedonski slučaj je doneo čitav niz novih segmenata i zanimljivo – tri godine nakon početka – stranci još nisu realizovali započeto.
Gruevski, VMRO-DPMNE i građani Makedonije takođe su strahovito mnogo doprineli teoriji i praksi kontraobaveštajne borbe i zaštite od takvih revolucija. Recimo, pravljenje kontramitinga, daleko brojnijeg od mitinga opozicije je veoma važan strateški potez koji je prošle godine delegitimizovao pokušaje opozicije da glumi demokratski pokret naroda.
Dešavanja u Makedoniji vrlo pomno danas prate službe i bezbednosni sistemi ne samo država koje tamo imaju direktne interese, već i mnogih država koje su potencijalne žrtve budućih podrivanja od strane takozvane američke Duboke države i bezbednosnih struktura.
Jedan od zanimljivih novih elemenata predstavlja nametanje takozvanog Specijalnog javnog tužilaštva. Nije tajna da Amerikanci i Britanci imaju izvanredno razvijen sistem korišćenja raznih specijalnih sudova i tužilaštava kad god to mogu. Haški tribunal za bivšu Jugoslaviju je najpoznatiji dokaz.
Osim toga, vrlo rado okupiranim i poluokupiranim zemljama nameću različite „nezavisne“ sudske i tužilačke instance koje imaju funkciju nametanja njihove naracije o prethodnim režimima i pretnje raznim subjektima.
U Srbiji ima niz takvih instanci poput Tužilaštva za ratne zločine ili Specijalnog suda za borbu protiv organizovanog kriminala. No, ovi sudovi su pravljeni nakon uspešne realizacije obojene revolucije, ubistva Đinđića i drugih nepočinstava u kojima se vide prsti stranih faktora.
Slučaj Specijalnog makedonskog javnog tužilaštva (SJO) na čijem čelu se nalazi Katica Janeva predstavlja, međutim, sasvim nov primer instrumentalizacije domaćih pravosudnih institucija za proces rušenja domaće vlasti.
Prisetimo se, ovo tužilaštvo je nastalo kao deo tzv. dogovora iz Pržina u kome su se svi politički akteri pod pritiskom Amerikanca i drugih zapadnih faktora složili da se formira takvo, navodno nezavisno tužilaštvo sa faktički neograničenim budžetom. Gruevski je pristao na to znajući da je Janeva direktan kadar američke administracije, jer je računao da će je stvarnim mehanizmima moći ograničiti i uspeti da kontroliše potencijalnu štetu.
Janeva je međutim od samog početka rada svoju instituciju stavila u funkciju realizacije ciljeva nešto ranije započete obojene revolucije. Ono što su Zaev i saradnici radili na ulici i preko tzv. „bombi“ (materijala koji je po sopstvenom priznanju dobio od službi stranih država) Janeva je pratila iz okrilja navodno nezavisne tužilačke institucije.
Svi akteri su, međutim, znali da se radi o osobi koja je na stalnoj direktnoj vezi sa američkom ambasadom u Skoplju i ostalim stranim faktorima. U toku pregovora stranci su rad tužilaštva koristili kao jedan od elemenata sa kojim su vršili pritisak na Gruevskog i VMRO-DPMNE.
Ko pogleda biografiju Katice Janeve videće da je ona vrlo dugo i pažljivo pripremana za posao koji odrađuje u interesu stranih faktora. Tokom 2013. i 2014, bila je na stipendiji za „usavršavanje“ u SAD i dobila je nekakav projekat od američke ambasade. Dakle, klasična priprema agenta uticaja koji se onda nametne domaćoj vlasti.
Zanimljivo je takođe da su novinari iskopali i njenu člansku kartu u SDSM. Kako se kriza usložnjavala i izbori približavali – tako je rasla i uloga Janeve i njenog tužilaštva. Ona je oslobodila Veruševskog optužbi dok je sve vreme u javnosti mahala mogućnošću da podiže optužnice protiv lidera VMRO. Posle izbora – kada je počeo proces dogovoaranja nove vlade – ona se direktno stavila u službu američko-albanskog plana za obaranje Gruevskog.
Počele su da se ređaju optužnice protiv viđenih patriota, vlasnika ili urednika domaćih medija kao što su Sead Kočan iz Nove, Dragan Pavlović Latas iz Sitela i Ivone Talevske iz Večeri. Tužilaštvo je, dakle, za vreme dok je trajao pravi medijski rat između pripadnika dva bloka direktno stalo na stranu, preteći i zastrašujući novinare koji su protiv Zaeva.
Pre koji dan je Janeva otišla još i dalje. U intervjuu za nemački državni radio Dojče vele, nastupila je sa direktnim političkim stavovima protiv Nikole Gruevskog, tvrdeći da je on odgovoran za lažiranje izbora i za „pad moralnih vrednosti u Makedoniji“.
Ovo skandalozno ponašanje tužioca podržano je od strane zapadnih faktora koji su ponovo pokazali da ih ne zanima vladavina prava ili bilo šta što bi se moglo podvesti pod „evropske vrednosti“, već isključivo beskrupulozna realizacija svojih geopolitičkih ciljeva i ugrožavanje slobode i suvereniteta malih i nezavisnih naroda.
I ovaj potez je bio sračunat. Janevoj i njenoj instituciji u kojoj dominira Albanka Fatime Fetai, u junu ističe mandat. Iz VMRO-DPMNE su razumljivo rekli da im ne pada na pamet da im taj mandat produže. Otud nervoza kod Janeve i njenih nalogodavaca da što pre nametnu Zajeva i nekakvu novu vladu koja bi produžila mandat Janevoj.
Ona tvrdi da imaju još mnogo posla, pri čemu je pre toga najurila dve tužiteljke pod izgovorom da nisu imale dovoljno posla. Ono što treba znati jeste da Janeva ima platu od 3000 evra, a da i njena sekretarica ima veće prihode nego državni tužilac koji radi stvarne predmete.
Razumljivo je da je Janeva zainteresovana da po svaku cenu ostane na položaju koji joj donosi takve prihode. U međuvremenu je u SOJ pozapošljavala i svoje rođake i rođake ljudi iz SDSM…
Naravno, sam Zaev, koji se uzda u to da ga Amerikanci na sve načine dovedu na vlast, ne vodi računa da već sada isti ti Ameri pakuju dosijee i za njega i da će za koju godinu, koliko god bio poslušan, i sam završiti tako što će neka nova Janeva pokretati postupke i vaditi fascikle i za njega… Kad za to dođe vreme.
Izvor Fakti, 15. maj 2017.