VASILIJ DMITRIJ SERGEJENKO
Kurdsko-američko „oslobađanje Rake“ je inscenacija čiji cilj je spasavanje Islamske države
Jedna američka komandoska jedinica ušla je u sirijski grad Raku, koji tri poslednje godine drži Islamska država. Njeni pripadnici navodno usmeravaju kurdske i sunitske odrede uključene u operaciju. Međutim, teatralna inscenacija pod nazivom „Oslobađanje Rake“ traži detaljniju i dublju analizu inače će svetska javnost poverovati u iskrenost glumaca koji u njoj učestvuju.
Takozvana prestonica Islamske države je pred padom; Kurdi uz podršku avijacije međunarodne koalicije na čijem su čelu SAD vode borbe sa teroristima na teritoriji Rake – ovo su naslovi informacija koje novinske agencije šire po celom svetu. U njihovim tekstovima se ne ukazuje na relativno male gubitke u tehnici i živoj sili na obe strane (na primer, u poređenju sa Mosulom). A upravo to navodi na pomisao da je veoma verovatno da borba snaga koalicije i Islamske države za Raku ima – demonstracioni karakter.
Pravi cilj tih „borbi“ je prevođenje snaga i ratne tehnike terorista na bezbednija mesta radi njihovog pregrupisanja. Nije čak isključeno da se Kurdi, kojima upravljaju instruktori koji su stigli iza okeana, bore istinski i da i ne slute koja je uloga njihovoj borbi zapravo namenjena u celoj dramaturgiji.
Koncentracija trupa sirijske regularne armije oko Rake, koja je počela nakon pada Alepa, (američke) „mudre stratege“ brzo je dovela do zaključka da snage kojima ISIS drži Raku neće izdržati njihove napade uz podršku ruske avijacije. Samim tim, da će ta teritorija prilikom podele sfere uticaja preći pod kontrolu vlade u Damasku.
Da bi sačuvala svoju bojevu moć, Islamska država je uoči napada Kurda i Arapa kojima diriguju Amerikanci počela da izvlači iz Rake sve svoje proizvodne resurse i da ih usmerava prema Deir-ez-Zoru: strugove za proizvodnju municije, remontnu opremu i materijale. U istom smeru je otpremala i pikapove sa teškim mitraljezima i poljsku artiljeriju. Prema Raki su se istovremeno kretali borbeno najslabiji odredi Islamske države.
Pošto je Raka bila proglašena za „prestonicu“ ISIS, njen gubitak bi bio psihološki udar za njene pripadnike i simpatizere, pa je formalna kapitulacija grada bila neprihvatljiva. Zato su njeni komandiri dobili naredbu da stvaraju što uverljiviji privid borbe za „prestonicu“ uz faktičku evakuaciju iz nje svega iole značajnog.
Da je Islamska država uistinu samostalan igrač, ona bi nastojala da svim silama zadrži Raku ili bi je napustila potpuno da bi sačuvala ljudstvo i ratnu tehniku. Plod svega je: Raka sa lako naoružanim borcima islamske države nalazi se u obruču Kurda, arapskih odreda i američkih vojnika.
Kurdi se bore beskompromisno i profesionalno jer im je cilj nacionalna država. Njih lutkari koriste za potiskivanje Islamske države prema Centralnoj Aziji. Američka koalicija će od kurdskog zauzimanja Rake samo profitirati.
Čim su Kurdi zauzeli prve kvartove Rake, Amerikanci nisu počeli da pružaju pomoć stanovništvu, da dovode u red bolnice i vodovode. Bacili su se na razminiravanje obližnjih nalazišta nafte i gasa. To sve govori.