MOŽE LI USPETI DIJALOG O KOSMETU ILI IZMEĐU MITA I STVARNOSTI

Oliver Ivanović: Vučićevu ideju imali su i Zoran Đinđić, Vojislav Koštunica i Boris Tadić...

Oliver Ivanović: Vučićevu ideju imali su i Zoran Đinđić, Vojislav Koštunica i Boris Tadić

Posle najava predsednika Aleksandara Vučića da je potrebno pokrenuti širok društveni dijalog za rešavanje problema Kosova i Metohije, oglasili su se brojni predstavnici vlasti i dela opozicije, ali su u tom taboru spremnost na razgovor izrazili samo Demokratska stranka Srbije i vanparlamentarni Narodni slobodarski pokret. Poziv na debatu upućen je najpre autorskim tekstom predsednika u „Blicu”, a zatim preksinoć u intervjuu televiziji Pink, kada je Vučić naglasio da je njegova obaveza da pozove sve na razgovor o KiM i da želi da čuje mišljenje opozicije i kako bi oni rešili problem. „Ja ću da ih saslušam i da im kažem šta ja mislim. Ne pre dijaloga, neću nikome ništa da namećem. Hoću da vidim šta možemo da napravimo”, rekao je Vučić.

„Ako ostavimo nerešeno ovo pitanje, opet će naša deca da se biju, jer je pitanje da li će se rešiti za 10, 20 ili 100 godina”, istakao je predsednik Srbije i dodao da će da razgovara sa svima koji to hoće. Neka razgovaraju akademici, crkva, istoričari, političari i obični ljudi, objasnio je on.

U tekstu za beogradski dnevnik Vučić je istakao da je unutrašnji dijalog o Kosovu odlučujući za budućnost Srbije i srpskog naroda: „Vreme je da kao narod prestanemo kao noj da zabijamo glavu u pesak, da pokušamo da budemo realni, ne dopustimo da izgubimo ili nekome predamo ono što imamo, ali i da ne čekamo da će nam u ruke doći i ono što smo odavno izgubili.”

Podrška Vučićevoj inicijativi stigla je od glavnog koalicionog partnera Ivice Dačića, koji je ukazao da treba rešavati uzrok kosovskog problema i naći održivo rešenje, budući da su se vremena i međunarodni odnosi promenili. Dačić je rekao da se problem Kosova često zloupotrebljava u političke svrhe i da se svako ko je pokušao da rešava taj problem suočavao s dve vrste „fikcija”. „Jedna je priča u rangu mitova o veličanju naših unapred izgubljenih bitaka, a druga je katastrofična politika koja kaže: sve smo izgubili, dajte da dignemo ruke od Kosova”, kazao je Dačić posle razgovora sa šeficom bugarske diplomatije Ekaterinom Zaharijevom, prenosi Beta. Iako ne veruje da se o tome može postići konsenzus, kaže da može biti pokušaja da se razgovara i da svako iznese svoje mišljenje.

SNS snažno podržava inicijativu da se otvori unutrašnji dijalog o KiM, rekao je potpredsednik SNS-a Marko Đurić. „Nama ne odgovaraju nejasna i nedorečena rešenja, da stalno budemo u defanzivnoj ulozi. Mislim da je veoma važno da imamo aktivnu poziciju, da izlazimo sa našim predlozima za rešenje”, rekao je Đurić na TV Pink, a prenosi Tanjug. SPO je takođe među prvima pružio punu podršku Vučićevoj najavi razgovora. „Naša stranka aktivno će učestvovati u ovom dijalogu i ponudiće svoje konkretne predloge da Kosovo više ne bude simbol smrti i poraza, nego simbol borbe za život i pobedu zemaljske, a ne nebeske Srbije”, navedeno je u pisanoj izjavi Vuka Draškovića.

„Nema više dijaloga, ostaje samo Lazareva kletva”, poručuje sa druge strane lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, koji u izjavi Tanjugu dodaje da unutrašnji dijalog neće doneti ništa novo. „Sve je jasno, treba zamrznuti dijalog, tražiti da se uključi Rusija kao naša sila zaštitnica, prekinuti pregovore o ulasku u EU i treba tražiti da se kosovsko pitanje vrati u UN, svakom normalnom je to jasno”, zaključuje Šešelj. Prema njegovim rečima, sve vlasti nakon 5. oktobra prihvatale su ponešto i sada mole za pomoć. „Jedni su prihvatali oznaku za fusnotu, drugi Briselske sporazume, svi su prihvatili nešto”, rekao je Šešelj. On ističe da SRS ne podržava ni naprednjačku politiku, ni politiku Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića.

Od tzv. proevropske opozicije se oglasio DS, odnosno njen potpredsednik Branislav Lečić, koji je ocenio da Vučić traži dijalog samo „kada mu je gusto”, kao u pogledu KiM, dok u svim ostalim stvarima preuzima odgovornost na sebe. „Dijalog traži samo kada zna da tu nema političkih poena i da može da bude negativno za njega”, rekao je Lečić agenciji Beta.

Lider Dveri Boško Obradović ocenjuje da je Vučićev poziv „priprema javnosti za priznanje Kosova i izbacivanje KiM iz ustavne preambule”, čemu će se, kaže, snažno suprotstaviti. Obradović tvrdi da je aktuelna vlast već priznala nezavisno Kosovo, napravila granicu sa KiM i ukinula srpske državne institucije na KiM potpisivanjem „antiustavnog Briselskog sporazuma”.

Predsednik DSS-a Miloš Jovanović ocenio je da je dobra prilika da se otvori i dijalog o EU integracijama jer su, kako je naveo, ta dva procesa povezana. Jovanović je agenciji Beta rekao da će se DSS odazvati pozivu na dijalog zbog važnosti teme, ali je dodao da dijalog za tu stranku dolazi u obzir samo ako će se razgovarati o strategiji očuvanja KiM u sastavu Srbije.

„Izgleda da je kamata na kredit Zapada u vidu podrške zvaničnoj politici Srbije od 2012. godine stigla na naplatu”, izjavio je predsednik Državotvornog pokreta Srbije Slobodan Samardžić. On je ocenio da je prava funkcija tzv. javne rasprave, prebacivanje istorijske odgovornosti za predaju Kosova na inače nepostojeću javnost Srbije. „Unutrašnji dijalog o KiM ne sme poslužiti kao izgovor za odustajanje od dalje borbe za naše legitimne interese i baš zbog toga ćemo mi u narednom periodu izaći sa nizom konkretnih i konstruktivnih predloga”, naveo je Miroslav Parović, predsednik Narodnog slobodarskog pokreta

PETROV: CRVENA LINIJA JE – KOSOVO I METOHIJA U SRBIJI
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladan Petrov smatra da Kosovo i Metohija mora ustavnopravno ostati deo Srbije, jer je to, kako je istakao, „crvena linija” od koje se ne može odstupiti, dok je o svemu ostalom dijalog moguć. On je za Tanjug ukazao da, ustavnopravno posmatrano, KiM može prestati da bude deo Srbije samo voljom građana Srbije izraženom na referendumu, a nikako voljom jednog čoveka ili političke opcije i podsetio da preambula srpskog ustava proklamuje „suštinsku autonomiju Kosova i Metohije”.

BILT: NOVI REALIZAM IZMEĐU SRBIJE I KOSOVA
Švedski diplomata Karl Bilt ocenio je interesantnim poziv Aleksandra Vučića na široki društveni dijalog o Kosovu i zapitao da li je reč o „novom realizmu u oblikovanju odnosa između Srbije i Kosova”. Bilt se oglasio na svom tviter nalogu.

HODžAJ I PACOLI: REŠAVANjE I NORMALIZACIJA ODNOSA
Odlazeći kosovski ministar za spoljne poslove Enver Hodžaj kaže da je plan predsednika Srbije Vučića da reši odnose Beograda i Prištine dobrodošao kao, kako je rekao, preokret u politici Srbije prema svojoj zemlji. Lider Alijanse za novo Kosovo i bivši kosovski predsednik Bedžet Pacoli takođe podržava Vučićevu inicijativu i ističe da ona „otvara put ka normalizaciji odnosa između dveju zemalja”, prenosi Tanjug.

MANTER: „UZAJAMNO PRIZNAVANjE ZEMALjA“
Bivši ambasador Srbije u Beogradu i predsednik Instituta Ist vest Kameron Manter ocenio je da je pokretanje unutrašnjeg dijaloga o Kosovu odlična inicijativa i izrazio nadu da će ona biti uspešna. Na pitanje Tanjuga šta bi po njemu bio pozitivan ishod tog unutrašnjeg dijaloga, bivši američki ambasador kaže da bi to bilo „uzajamno priznavanje zemalja” i „uzajamno priznavanje ekonomskih, kulturnih i drugih ciljeva”. Na konstataciju da je priznanje nezavisnosti KiM za Beograd isključeno, napominje da će „biti potrebno vreme”, ali da je to pravi odgovor.

IVANOVIĆ: POKUŠAVALI SU I ĐINĐIĆ, KOŠTUNICA, TADIĆ
Lider građanske inicijative SDP Oliver Ivanović ocenio je da je dobra ideja predsednika Vučića o obnavljanju dijaloga o Kosovu. On je za agenciju Beta rekao da su takvu ideju imali i Zoran Đinđić, Vojislav Koštunica i Boris Tadić.

Autor Biljana Baković 

Izvor Politika, 26. jul 2017.

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u