GENERALNI SEKRETAR ODKB U BEOGRADU: ZNAMO SVE O TERORISTIMA

Mi poštujemo vrednosti drugih država, naroda, religija i odnosimo se prema tome s velikim...

Mi poštujemo vrednosti drugih država, naroda, religija i odnosimo se prema tome s velikim poštovanjem

Najveća razlika između Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti i NATO-a je u tome što se mi ne mešamo u poslove drugih zemalja i nikom ne namećemo neku „svoju istinu“. S poštovanjem se odnosimo prema izboru zemalja-članica za razliku od NATO-a koji se ponaša nešto drukčije, kaže generalni sekretar ODKB-a Jurij Hačaturov.

U Beogradu prisustvuje omladinskom forumu organizovanom u okviru saradnje Srbije i ODKB-a, prvom takve vrste. Drago mu je, ističe, što je forum upravo u glavnom gradu Srbije, bliže srcu Evrope koja će možda odavde bolje čuti ODKB. U intervjuu za Sputnjik objašnjava i kako vidi paralelu koja se stalno povlači između Severnoatlantske alijanse i ODKB-a kog zovu „istočni NATO“.

Rusija i ODKB su više puta rekli, kao i vi lično, da nemate ništa protiv da čak i članovi ODKB-a ne samo kao posmatrači sarađuju sa NATO-om. S druge strane, Zapad se ne raduje saradnji Srbije ni sa Rusijom, ni sa ODKB-om. Šta vi mislite, zašto im to smeta?
—  Očigledno mnogo zavisi od toga kako ste vaspitani. Mi jednostavno uzimamo u obzir interese drugih zemalja, mi ih razumemo, poštujemo i zato imamo takav odnos. Neki su možda i previše ljubomorni ili bi hteli da oni budu jedini i zato je takva situacija. Kako drukčije to objasniti? Mi radimo ovako, oni na drugi način. Videćemo ko je u pravu.

Na omladinskom forumu ODKB-a, prvom u Beogradu, govorili ste da jača saradnja i među Srbije i ODKB-a, mada smo mi samo posmatrači. Ali ako bi najednom Srbija poželela da postane punopravni član ODKB-a šta bi dobila više od onoga što već ima kao posmatrač?
—  Susretao sam se s bivšim ministrom odbrane, sadašnjim ministrom odbrane i čak me je primao vaš predsednik i sva trojica jednoglasno kažu da je Srbija neutralna i da ne namerava da stupa ni u jednu vojno-političku organizaciju, ni u NATO, ni u ODKB. Zato ne želim to da komentarišem i ne mislim da bi bilo korektno da o tome govorim.

Vi prvi put organizujete skup u Beogradu, a o ODKB-u se već dugo govori. Što se tiče NATO-a, on organizuje veoma mnogo raznih manifestacija u Srbiji, ali ankete pokazuju da NATO nije baš popularan u Srbiji, nego naprotiv Rusija, pa i ODKB.
—  To nas samo raduje. Mi ne pretendujemo da budemo glavni partneri Srbije i duboko poštujemo tu zemlju. Poznajemo Srbe kao ratnike i veoma je interesantno sarađivati sa takvom zemljom. To se tiče ne samo Rusije i Belorusije, nego i svih zemalja naše organizacije.

Što se tiče terorističke pretnje, kako Srbija može tešnje da sarađuje u borbi protiv te opasnosti?
—  Tu ima mnogo oblasti gde se može korisno sarađivati: to je i razmena obaveštajnih informacija, to je i iskustvo stečeno na vežbama koje održavamo i na kojima Srbi mogu da učestvuju i prisustvuju kao posmatrači. Recimo, održavaju se vežbe vezane za nelegalne migrante. Za dva dana vežbi otkriva se nekoliko desetina hiljada nelegalnih migranata na prostoru ODKB-a. To je ozbiljan posao, ozbiljna praksa koju mi već imamo i koja traje više godina. Te vežbe se održavaju svake godine i već je izgrađen određeni sistem. Isto je kad su u pitanju teroristi. Mi praktično znamo sve o svakom, gde su, šta rade, kada, ko je ubijen, koga čekaju kod kuće, ko je otišao u Avganistan… Razmenjujemo mišljenja. Ali ne mislim da u Srbiji postoji ozbiljna teroristička pretnja. Srbija nije učestvovala ni u ratu u Iraku, ni u Libiji i zato te pretnje u Srbiji nema. Ipak, preventivom se treba baviti, jer svakakve stvari se dešavaju. Da ne bude posle kasno.

Ali postoji narko-trgovina i nelegalni migranti…
—  Da, to je tema veoma interesantna za Srbiju. I mi je pozivamo na naše skupove posvećene tim pitanjima a radi razmene iskustava. To je veoma korisno.

Šta Srbija može da iskoristi iz iskustva snaga za brzo reagovanje ODKB-a?
—  U kolektivne snage za brzo reagovanje izdvojene su najbolje jedinice oružanih snaga zemalja ODKB-a. A najbolje jedinice nude i najbolje mogućnosti, najbolja iskustva u vođenju borbenih dejstava, najbolje iskustvo u planiranju i radu štabova. Kada šaljemo svoje oficire na neke štabne ili komandno-štabne vežbe ODKB-a biramo najobučenije, najbolje a tamo gde se okuplja cvet vojski svih zemalja ima mnogo toga novog i zanimljivog i za Srbe to takođe može da bude korisno.

Zasad se nisu uključili u te manevre?
—  Ne, samo posmatraju, ali mislim da će se u najskorije vreme uključiti.

Na forumu ste rekli da je ODKB nekoliko puta signalizirao NATO da želi da sarađuje ali da odgovora nije bilo. Zašto je to tako, iako bi, kako ste rekli, to bilo korisno za obe strane?
—  To je pitanje za njih, a ne za nas.

Ali kakvo je vaše mišljenje?
—  Oni smatraju da naša organizacija nije toliko moćna kao njihova, i da nije organizacija koja bi po njihovim merilima bila toliko korisna za demokratske vrednosti.

O kakvim demokratskim vrednostima govorimo ako, kao što ste rekli, oni nameću svoje vrednosti, a vi ne namećete?
—  Da, mi ne namećemo svoje vrednosti. Mi poštujemo vrednosti drugih država, naroda, religija i odnosimo se prema tome s velikim poštovanjem. To i jeste najveća demokratija. Ali, nažalost, ne razumeju nas.

Ipak, u budućnosti očekujete da će se ta saradnja uspostaviti?
—  Jednom će se to završiti. Istina ne može sve vreme da bude negde u zapećku i vremenom će obavezno isplivati na površinu.

Autor Tanja Trikić

Izvor Sputnjik, 20. oktobar 2017.

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u