Nekadašnji komandant VRS Ratko Mladić osuđen na kaznu doživotnog zatvora. Haški sud zaključio da je kriv po 10 od 11 tačaka optužnice
Haški tribunal osudio je nekadašnjeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratka Mladića na doživotnu kaznu zatvora. Mladić je prethodno udaljen iz sudnice zbog komentarisanja postupka. Izricanje presude obeležla je i duža pauza tokom koje je Mladiću pozlilo, te mu je meren krvni pritisak.
12.00 – Nekadašnji komandant VRS Ratko Mladić osuđen na kaznu doživotnog zatvora. Kriv je po 10 od 11 tačaka optužnice.
11.58 – Ratko Mladić nije kriv po tački 1 genocid u šest opština BiH, saopštio sudija Ori.
11.55 – Kada je reč o Udruženom zločinačkom poduhvatu koji se odnosi na Srebrenicu, Veće nalazi da je optuženi imao nameru da se bosanski muslimani iz Srebrenice eliminišu ubijanjem muškaraca i dečaka, kao i prisilnim odvođenjem žena, dece i starih muškaraca, i to putem počinjenja geonicida, progona, istrebljenja, ubistva i prisilnog premeštanja.
Sudija Ori je rekao da je jedini razumni zaključak bio da je imao nameru da uništi bosanske muslimane iz Srebrenice, te da je imao nameru da ostvari cilj UZP-a u vezi sa Srebrenicom počinjenjem krivičnog dela genocida.
11.45 – Sudsko veće našlo da je optuženi imao nameru da pokrene i sprovede kampanju granatiranja i snajperskog delovanja sa ciljem širenja terora među civilnim stanovništvom Sarajeva.
Takođe, veće nalazi da je Mladić nameravao da zato izvrši dela terorisanja, ubistva, protivpravnih napada na civile, te da je tu nameru imao tokom celog perioda na koji se odnosi optužnica.
11.31 – Sudija Ori naredio da Mladić bude udaljen iz sudnice zbog komentarisanja postupka. Sproveden je u prostoriju u kojoj postoji kauč i iz koje može da posmatra izricanje presude.
11.27 – Okončana pauza. Advokat odbrane Dan Ivetić od sudije Orija zahteva da se izricanje presude okonča jer je Mladiću tri puta meren krvni pritisak. Sudsko veće posle kratkih konsultacija odlučilo da se nastavi izricanje presude bez ikakvog skraćivanja.
11.20 – Lekari mere krvni pritisak Mladiću, javlja Rojters pozivajući se na izjavu člana porodice.
11.05 – Iako je najavljeno da će trajati pet minuta, pauza ni posle 20 minuta nije završena.
10.41 – Određena pauza od pet minuta kako bi Mladić otišao u toalet.
10.39 – Veće je utvrdilo da je postojao udruženi zločinački poduhvat (UZP) da se muslimani i Hrvati trajno ukolone sa teritorija. Ocenivši izjave i ponašanje političkog rukovodstva BiH i Srba, dokazi ne idu u prilog da je genocid bio cilj UZP-a.
10.37 – Haški sud je našao da je učinjeno krivično delo uzimanja talaca, odnosno uzimanja pripadnika UN kao talaca kako bi se NATO prisilio da se uzdrži od vazdušnih napada na vojne ciljeve bosanskih Srba.
10.35 – Sudsko veće našlo je da je nad bosanskim muslimanima u Srebrenici izršeno krivično delo genocida.
10.23 – Veće je našlo da je postojala namera sarajevsko-romanijskog korupsa da se granatira Sarajevo i širi teror i terorisanje stanovništva.
10.20 – Sudsko veće, uz izuzetak sudije Orija, nije našlo da je bilo genocidne namere u šest opština (Foča, Ključ, Kotor-varoš, Prijedor, Sanski most, Vlasenica) koje su u optužnici navedene pod tačkom 1.
10.00 – Počelo izricanje presude Ratku Mladiću, koju saopštava predsednik sudskog veća, sudija Alfons Ori.
9.58 – Došlo je do manjeg incidenta ispred suda, kada se jedan mladić sukobio sa članovima udruženja žrtava. Policija je intervenisala i odvela tog mladića, javlja reporter RTS-a.
9.55 – Očekuje se da u Sudnici 1 Haškog tribunala uskoro počne izricanje presude bivšem komandantu VRS.
Predsednik sudskog veća sudija Alfons Ori rekao je da nema dokaza da je cilj udruženog zločinačkog poduhvata za koji se tereti Ratko Mladić bio genocid.
„Veće je utvrdilo da je postojao udruženi poduhvat da se muslimani i Hrvati trajno ukolone sa teritorije, deporatacijama, prisilnim iseljavanjem, zastrašivanjem… Ocenivši izjave i ponašanje politčkog rukovodstva BiH i Srba, dokazi ne idu u prilog da je genocid bio cilj udruženog zločinačkog poduhvata“, rekao je Ori.
Na početku čitanja presude, Ori je naveo da saopštava samo rezime presude, odnosno da iznosi zaključke sudskog veća i činjenične i pravne konstatacije.
Sudija je prethodno pročitao zaključke koji se odnose na više tačaka optužnice navodeći da je veće utvrdilo da su fizički izvršioci izvršili radnje koje su po definiciji genocid nad bosanskim muslimanima u Srebrenici.
Oni su, kako je rekao, nameravlali da unište muslimane u Srebrenici koji su čilini deo zaštićene grupe.
„Nad njima su počinjena krivična dela genocida, istrebljivanja, premeštanja, ubistava“, navoe je sudija.
Sudsko veće, uz izuzetak sudije Orija, nije našlo da je bilo genocidne namere u šest opština – Foča, Ključ, Kotor-varoš, Prijedor, Sanski most, Vlasenica – koje su u optužnici navedene pod tačkom 1.
Takođe je rekao da je veće konstatovalo da je u više opština počinjena deportacija i prisilno preseljenje (Banjaluka, Bijeljina, Foča, Ilidža, Novi Grad, Pale, Prijedor, Rogatica, Sanski Most, Sokolac, Vlasenica).
Veće je, kako je dodao, konstatovalo da je bilo zločina protiv čovečnosti i masovnih pogubljenja bosanskih muslimana, da su izvršioci pokazivali malo ili nimalo humanosti i nečovečna postupanja.
U logorima, kako je naveo, nije bilo dovoljno hrane i vode, sanitarni uslovi su bili loši, zatočenici su premlaćivani ponekad i gvozdenim bokserima, primoravani su da jedni druge siluju i da međusobno pod prisilom vrše i druge polne radnje.
Orije je naveo da su mnoge muslimanke silovane, od kojih su neke imale tek 12 godina.
Kada je u pitanju tačka optužnice koja se odnosi na Sarajevo, veće je prema rečima sudije, utvrdilo da su pripadnici sarajevsko-romanijskog korupsa širili teror i zastrašivali stanovništvo, da počinili ubistva civila i zločin protiv čovečnosti.
Od sredine maja 1992. do novembra 1995. godine namerno je granatirano i snajperskim hicima gađano stanovnišvo Sarajeva i to često na lokacijama gde je bilo malo ili nimalo vojnih objekata.
Mnogi od njih su ubijeni dok su šetali sa decom, išli u prodavnicu…
Na Markalama je ubijeno 48 civila a ranjeno najmanje 140.
Kada je reč o Srebrenici, pripadnici srpskih snaga su poubijali nekoliko hiljada bosanskih muslimana za samo nekoliko dana, koje su prethodno mučili, psovali i terali ih da pevaju sprske pesme, rekao je Orije.
Veće je utvrdilo da su fizički izvršioci počinili radnje genocida nad bosanskim muslimanima, progona, ubistva kao i nehuimano delo prisilnog premeštanja.
Očekuje da će na kraju čitanja presude, po 11 tačaka optužnice, sudija Orije saopštiti odluku sudskog veća o Mladićevoj odgovornosti i krivici za počinjene zločine.
Sudsko veće Haškog tribunala koje će izreći presudu Ratku Mladiću čine predsedavajući Alfons Ori i članovi Veća Kristof Flige i Bakone Džastis Moloto.
Iako se prethodnih dana spekulisalo da li će Mladić zbog zdravstvenog stanja moći da prisustvuje izricanju presude, on se nalazi u sudnici.
Njegov advokat Branko Lukić je rekao da se ne zna da li će Mladić moći da u kontinuitetu prisustvuje jer samo izricanje presude traje više od dva sata.
Mladić, koji je bio komandant Vojske Republike Srpske, optužen je za ratne zločine počinjene na teritoriji Bosne i Hercegovine tokom 1992. do 1995. godine.
Haško tužilaštvo je u završnoj reči krajem prošle godine zatražilo od sudskog veća da Mladića osudi na doživotni zatvor, uz obrazloženje da bi kraća kazna bila „uvreda za žrtve, žive i mrtve i uvreda za pravdu“, dok je odbrana tražila oslobađajuću presudu.
Optužnica Mladića tereti u dve tačke za genocid, u pet tačaka za zločine protiv čovečnosti – progoni, istrebljivanje, ubistvo, deportacija i nehumana dela (prisilno premeštanje).
U dodatne četiri tačke za kršenje zakona ili običaja ratovanja, Mladić je optužen i za ubistvo, terorisanje, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca.
Mladić je sve optužbe negirao.
Suđenje Ratku Mladiću počelo je u maju 2012. godine, a okončano je 15. decembra 2016. godine.
Mladić je uhapšen u maju 2011. godine, nakon godina skrivanja i izručen je Hagu.
Današnje izricanje presude biće možda i najposećenije u istoriji Tribunala.
Najavljuje se da bi moglo da bude i preko 300 novinara, istraživača, predstavnika NVO i organizacija iz BiH koje okupljaju žrtve, ali biće i predstavnika ratnih veterana iz Republike Srpske, javlja reporter RTS-a.
Izvor RTS, 22. novembar 2017.