Među najvažnijim događajima koji su se odigrali na marginama poslednjeg samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC), održanog od 10. do 11. novembra u vijetnamskom gradu Da Nang, najviše interesovanja privukle su aktivnosti na ministarskom nivou, a potom i na najvišem među zemljama potpisnicama sporazuma o Transpacifičkom partnerstvu (TPP). Razlog tome je što skorašnja dešavanja oko TPP spadaju među najvažnije faktore koji određuju karakter tekućeg mešanja globalnih političkih karata.
Lista se može svesti na nekoliko glavnih trendova kod par vodećih svetskih igrača koji imaju presudni uticaj, kao i na njihovu političku geometrijsku konfiguraciju.TPP je deo te konfiguracije. To nije dovođeno u pitanje dok je svetski lider (SAD) bio učesnik i glavna pokretačka snaga projekta, ako ne iz drugih razloga, a onda zbog toga što TPP sa Amerikom u globalnom BDP učestvuje sa oko 40 odsto. Čak i pošto je američki predsednik povukao SAD iz projekta, ostalih 11 učesnika proizvode impresivnih 27 odsto globalnog BDP. To je gotovo jednako produktivnosti konfiguracije EU-Japan, koja je veoma impresivna na više načina (ne samo u ekonomskom smislu). Ta konfiguracija nastala je sredinom leta, kada su Tokio i Brisel postigli sporazum o stvaranju zajedničke FTZ (zona slobodne trgovine).
Leš TPP, koji već počinje da se hladi, Japan nastoji da oživi. Japanski ministri, kao i sam premijer Šinzo Abe, u Da Nangu su preuzeli ulogu reanimatora projekta. Ta „reanimacija“ bi urodila plodom da nije bilo „slabe tačke“, kakvom se pokazala Kanada.
„IZDAJA KANADE“
Tokom nekoliko rundi preliminarnih pregovora na nivou rangiranih predstavnika i ministara 11 zemalja učesnica odlučeno je da se ne revidira dokument koji je konačno odobren u februaru 2016 (dakle, uz učešće Vašingtona), ali punovažnost nekih tačaka je „odložena do povratka SAD u projekat“.
Kanada je odbila da potpiše čak i ovakav dokument, što je, sudeći prema dešavanjima, u potpunosti iznenadilo ostalih 10 učesnika sastanka u Da Nangu. Ujutro 10. novembra vijetnamski ministar trgovine (koji je imao autoritet zvaničnika domaćinske zemlje) objavio je da je postignut „fundamentalni sporazum“ o projektu TPP, čiji engleski akronim (CPTPP) zahteva dva nova dodatna slova: „C“ (comprehensive; sveobuhvatni) i „P“ (progressive; napredni). Sat vremena ranije kanadski ministar trgovine Fransoa-Filip Šampanj govorio je u sličnom tonu.
Međutim, nekoliko sati kasnije, kanadski premijer Džastin Trudo objavio je da je potrebno još malo rada kako bi se postigao „konačni sporazum“. Zbog toga ovoga puta na svetskoj političkoj pozornici nije rođen nikakav TPP (ni „sveobuhvatni ni „napredni“).
Analitičari neočekivano kanadsko „usporavanje“ prilično nedvosmisleno vezuju za tekuće teške pregovore o restrukturiranju sporazuma NAFTA (Severnoamerički sporazum o slobodnoj trgovini), čiji je Kanada potpisnik, kao i SAD i Meksiko. Ovaj proces je na insistiranje Trampa pokrenut letos, a o tome kako napreduje bilo je reči na New Eastern Outlook.
Podsetićemo naše čitaoce da je američki predsednik takođe bio prisutan u Da Nangu. Vrlo je moguće da je Džastin Trudo od njega čuo neki „prijateljski savet“ o TPP. Trenutno je teško dati približno tačan opis dokumenta koji je Kanada odbila da potpiše, kao i dijagnozu stanja samog TPP. Tu nam, kao i uvek, mogu pomoći umetničke forme.
Karikatura u kineskom listu Global tajms prikazuje stepenište koje sa jedne strane podupiru tri kamena stuba u obliku slova koja formiraju engleski akronim TPP. Druga strana stepeništa poduprta je sa dva tanka štapića (naizgled postavljena u žurbi), obeležena slovima „C” i „P”. Američki orao yžurbano odnosi moćni stub koji je ranije stajao na njihovom mestu.
IZNENAĐENjE U ODNOSIMA KINE I JAPANA
Teško je problematizovati autora karikature, za kog se stiče utisak da je želeo da kaže kako je sudbina TPP nejasna, čak i dovedena u pitanje i da bi trebalo odbaciti očekivanja o povratku SAD u projekat.
Istovremeno je pažnju privukao i neočekivano srdačni sastanak na marginama APEC samita između Šinzoa Abea i kineskog lidera Sija Đinpinga. Neočekivano, jer, uprkos ponovnom uspostavljanju bilateralnih kontakata istaknutih penzionisanih političara, poslanika i privrednika, generalna atmosfera međusobnog nepoverenja nikoga ne bi navela da pretpostavi da će od predsedavajućeg Sija čuti reči o „uspehu u proteklim mesecima“ po pitanju bilateralnih odnosa i da će ih čak nazvati „novim početkom“. Šinzo Abe se sa ovim u potpunosti složio.
Ako za rečima uslede konkretne akcije, onda će to biti jedan od ekstremno važnih pozitivnih trendova u Azijsko-pacifičkom regionu (APR). Njegov razvoj mogao bi biti ometen tekućim neslaganjima u pogledu budućnosti i regionalne ekonomske saradnje. Kao što smo rekli, Japan je postao glavni promoter TPP, koji, premda u procesu implementacije bez SAD, za sada ostaje antikineska politička inicijativa, koju je ustanovio Barak Obama.
Imajući to na umu, kineski lider je u svom govoru na samitu APEC u Da Nangu govorio protiv „zatvorenih“ ekonomskih konfiguracija u regionu i založio se za bližu saradnju među zemljama APEC i ASEAN. Treba istaći da obe organizacije uključuju gotovo sve zemlje Transpacifičkog partnerstva (izuzev Kanade i SAD).
Dakle, sama činjenica da je ostvaren napredak (misli se na kinesko-japanske odnose; prim. prev.), kao i rezultati najnovijih aktivnosti iz Da Nanga u sklopu nove konfiguracije projekta TPP, direktno utiču na različite aspekte političke igre koja se odvija u Azijsko-pacifičkom regionu. Karakter njenog razvoja fundamentalno će odrediti sudbinu TPP.
Vladimir Terehov je ekspert za Azijsko-pacifički region
Preveo ALEKSANDAR VUJOVIĆ
New Eastern Outlook