Retorika poslanika Samoopredeljenja Albina Kurtija o ujedinjenju Kosova sa Albanijom, iako ne nova, u ovom trenutku ima specifičnu težinu, ne samo zbog toga što je njegov pokret u uzletu već i zbog spleta interesa velikih sila čiji bi on mogao da bude tajni „džoker“.
Ovako najnovije Kurtijeve poruke da Kosovo treba da ima pravo da se na referendumu izjasni o ujedinjenju sa Albanijom tumače poznavaoci kosovskih i regionalnih prilika, povezujući ih sa planovima moćnih država koje nastoje da istorijsko rešenje kosovskog čvora, kojem teži Srbija, bude i u njihovu korist.
Prema oceni Stevana Gajića iz Instituta za evropske studije, postoje nagoveštaji da ideja o podeli Kosova nije više tako odbojna SAD, koje teže da rešenje za sukob u Siriji bude njeno „parcelisanje“. Zbog toga bi im naruku išlo ako bi se sličan scenario prvo dogodio na Kosovu. Iako sam Kurti nije za podelu Kosova, već da se ono u celosti pripoji Albaniji, Gajić smatra da su verovatno i do njega došle informacije o popustljivosti po pitanju podele ili razmene teritorije pa on dodatno pojačava svoju retoriku.
Samoopredeljenje je inače na izborima proteklog leta osvojilo drugo mesto sa 27,49 odsto glasova i sve je ozbiljnija konkurencija vlastima u Prištini.
Podsećajući da ja ujedinjenje sa Albanijom izvorna ideja Samoopredeljenja, analitičar Dušan Janjić kaže za naš list da na nju u ovom trenutku treba pripaziti jer iste poruke čujemo i od albanskog premijera Edija Rame, a predsednik Albanije Ilir Meta se interesuje za jug centralne Srbije i posećuje ga.
— Istovremeno se iz Tirane preti Briselu da bi Kosovo i Albanija mogli da se ujedine ako im se uskrati evropska perspektiva. Kurti bi mogao da dobije indirektnu podršku Amerike jer im to odgovara zbog rešavanja problema u Siriji, a na drugoj strani, principi Samoopredeljenja koji se tiču prava etničkih zajednica odgovaraju i Rusima zbog Krima – zaključuje Janjić.
On, međutim, ukazuje na to da Kurtijeva retorika, čiji je glavni cilj dolazak na vlast, može da izazove destabilizaciju Kosova i izbore, ali i da dovede do ekstremnog terorizma, pa i oružanih sukoba.
I SRBI MOGU DA TRAŽE ISTO
Šef skupštinskog odbora za KiM Milovan Drecun kaže, za „Novosti“, da od Kurtija može svašta da se očekuje, ali da nije uobičajeno da nacionalna manjina organizuje referendum, kao i da ako bi se to pravo dalo Albancima, da bi onda i Srbi tamo gde su manjina mogli da traže isto:
— Ne može neko preko noći da pretvori Srbe na KiM u građane druge države. To što je Kurti rekao samo potvrđuje da ideja „velike Albanije“ nije zamrla. Isto kao on razmišljaju i Tači i Haradinaj, samo ne smeju da govore javno zbog međunarodne zajednice.
Izvor Večernje novosti, 12. decembar 2017.