Posle ulaska u većinsko vlasništvo RTB „Bora”, kineska kompanija „Ziđin majning” planira da preuzme i obližnje nalazište „Čukaru peki”, jedno od najbogatijih ležišta ruda bakra i zlata u svetu. Kinezi su juče ponudili 1,41 milijardu dolara za preuzimanje „Nevsun risorsiza”, rudarske kompanije koja je vlasnik prava na istraživanje nalazišta „Čukaru peki” u Srbiji i rudnika „Biša” u Eritreji.
Obe strane su, kako je saopšteno, sklopile sporazum prema kojem će „Ziđin” izvršiti ponudu za preuzimanje svih emitovanih deonica i sveukupnih deonica u opticaju „Nevsuna” za šest kanadskih dolara po deonici u gotovini. Ukupna vrednost ponude je 1,88 milijardi kanadskih dolara (1,41 milijarda američkih dolara).
„Na projektu ’Čukaru peki’ u Srbiji nameravamo da brzo razvijamo gornju zonu i u njoj otpočnemo proizvodnju, kao i da nastavimo da unapređujemo i definišemo prvoklasne potencijale donje zone”, izjavio je Čen Đinghe, predsednik kompanije „Ziđin”.
Kineski rudarski div „Ziđin majning”, specijalizovan za istraživanje i razvoj zlata, bakra, cinka i drugih mineralnih sirovina, čija vrednost na berzi je približno 10 milijardi dolara, 31. avgusta je izabran za strateškog partnera Rudarsko-topioničarskog basena „Bor” sa udelom od 63 odsto. „Ziđin” će u RTB „Bor” uložiti 1,46 milijardi dolara uz obavezu investiranja 350 miliona dolara za dokapitalizaciju, dok je 200 miliona dolara planirano za rešavanje „istorijskih dugova”.
Odbor direktora „Nevsuna”, kako je saopšteno, jednoglasno je preporučio akcionarima da prodaju svoje deonice i prihvate ponudu, koju tek treba da odobre nadležni kanadski i kineski organi, i koja podrazumeva kupovinu najmanje 66 odsto ukupnih „Nevsunovih” deonica u opticaju.
Detalji ponude kineske kompanije biće predstavljeni u cirkularnoj ponudi za preuzimanje koju će „Ziđin” narednih dana dostaviti pisanim putem akcionarima kompanije „Nevsun”, najkasnije do 18. septembra. Akcionari će imati inicijalni period od 105 dana da ponude svoje deonice.
Prema preliminarnoj ekonomskoj studiji, rađenoj po metodi poznatoj pod imenom „zrno graška”, vrednost ležišta kod Bora procenjuje se na oko sedam milijardi dolara. Kao olakšavajuća činjenica navodi se, da bi blizina pogona za preradu rude u RTB „Boru”, kao i nova, najsavremenija topionica izgrađena u krugu tog preduzeća, dodatno uticali na niže cene vađenja i prerade rude iz ležišta „Čukaru peki”. Pominje se i da bi od eksploatacije rudnika država Srbija ubirala pet odsto neto prihoda takse za korišćenje mineralnih sirovina, kao i dodatnih 15 odsto na ime poreza.
Sudeći prema preliminarnim analizama, koje su javno dostupne na sajtu kompanije „Rakita”, ćerke firme kanadskog „Nevsuna”, koji u Srbiji ima istražna prava, ali ne i prava na kopanje rude, ukupni pretpostavljeni resursi procenjuju se na 35 miliona tona rude sa srednjim sadržajem bakra od 2,9 i zlata od 1,7 odsto.
„Nevsun risorsiz” je 100 odsto vlasnik prava na istraživanje bakra na nalazištu „Čukaru peki – gornja zona”, i vlasnik je 60,4 odsto prava na istraživanje „Čukaru peki – donja zona”. „Čukaru peki – donja zona” zajednički je poduhvat sa „Friport-Mekmoran eksplorejšn korporejšn” koji trenutno poseduje 39,6 odsto prava na istraživanje, a posle završetka studije izvodljivosti „Nevsun risorsiz” će posedovati 46 odsto prava na istraživanje, a „Friport” 54 odsto.
„Nevsun” je objavio preliminarnu studiju izvodljivosti za gornju zonu projekta „Čukaru peki”. Pribavljena je građevinska dozvola i započeta je izgradnja ključnog istražnog niskopa, rečeno je nedavno „Politici” u toj kompaniji. Kanađani, koji imaju samo prava na istraživanja, nisu dobili i dozvolu za eksploataciju zlata i bakra, planirali su da od 2020. do 2022. ulože 590 miliona dolara za izgradnju glavnog postrojenja rudnika.
ANTIĆ: DOBRA VEST ZA SRBIJU
Ministar rudarstva i energetike, Aleksandar Antić, kaže da je reč o dve svetski poznate kompanije, i da se oba giganta nalaze na berzama i da posluju u okviru vrlo strogih procedura, te da, kako je rekao, nije prilika da se komentarišu takve kompanijske odluke.
Antić je naveo da je sama ponuda „Ziđina” još jedan dokaz koliko je ta kompanija u ekspanziji i razvija svoje projekte širom sveta. „Uzimajući u obzir da je ’Ziđin’ izabran za strateškog partnera RTB ’Bor’, to je za Srbiju dobra poruka”, kaže ministar.
Govoreći o prenosu prava koje „Nevsun” ima na novog vlasnika, Antić kaže da je reč o procedurama koje su potpuno jasno definisane našim zakonom i oni će pri tome biti u obavezi da poštuju naša zakonska rešenja. Rudna renta, dodaje, takođe je predviđena zakonom i iznosi pet odsto od prihoda.
Izvor Politika, 6. septembar 2018.