Makedonija menja ime uprkos fijasku referenduma?

Su­de­ći po iz­ja­vi Zo­ra­na Za­e­va po­sle za­tva­ra­nja bi­ra­li­šta, i ova skrom­na tre­ći­na iza­šlih bi­ra­ča bi mo­gla da do­ve­de do pre­i­me­no­va­nja dr­ža­ve

Upr­kos ve­li­kim oče­ki­va­nji­ma vla­de u Sko­plju, Evrop­ske uni­je, SAD i NA­TO-a, ma­ke­don­ski re­fe­ren­dum o no­vom ime­nu dr­ža­ve ju­če ni­je us­peo bu­du­ći da je pri­vu­kao sa­mo 36 od­sto, od­no­sno oko 600.000 gla­sa­ča na bi­ra­li­šta.

Vi­še od 1,8 mi­li­o­na sta­nov­ni­ka Ma­ke­do­ni­je ima­lo je ju­če pri­li­ku da se na 3.480 bi­rač­kih me­sta u 80 op­šti­na iz­ja­sni o pi­ta­nju: „Da li ste za član­stvo u EU i NA­TO-u s pri­hva­ta­njem do­go­vo­ra Re­pu­bli­ke Ma­ke­do­ni­je i Re­pu­bli­ke Grč­ke?” Na bi­ra­li­šta je, pre­ma na­vo­di­ma Dr­žav­ne iz­bor­ne ko­mi­si­je (DIK), iza­šlo 36,1 od­sto bi­ra­ča. Od 94,65 od­sto ob­ra­đe­nih gla­so­va, na re­fe­ren­dum­sko pi­ta­nje „za” je od­go­vo­ri­lo 91,4 od­sto gla­sa­ča, a „pro­tiv” 5,7 od­sto.

Ova­kav is­hod su i vlast i opo­zi­ci­ja prak­tič­no pro­tu­ma­či­li u svo­ju ko­rist: pr­vi su se usred­sre­di­li na re­zul­ta­te iz­ja­šnja­va­nja, is­ti­ču­ći da bi vo­lja gra­đa­na mo­ra­la da bu­du spro­ve­de­na u par­la­men­tu, dok su se dru­gi „uhva­ti­li” za ni­sku iz­la­znost, tu­ma­če­ći je kao po­li­tič­ki krah vla­de Zo­ra­na Za­e­va.

Re­fe­ren­dum je ina­če bio ras­pi­san kao kon­sul­ta­tiv­ni, od­no­sno neo­ba­ve­zu­ju­ći, i bio bi pro­gla­šen uspe­šnim da je na nje­ga iza­šlo vi­še od 50 od­sto gra­đa­na (903.169 lju­di) upi­sa­nih u bi­rač­ki spi­sak (50 od­sto plus je­dan). Do­go­vor Ma­ke­do­ni­je i Grč­ke, ko­ji se na­vo­di u re­fe­ren­dum­skom pi­ta­nju, ti­če se spo­ra­zu­ma ko­ji su u ju­nu po­sti­gle vla­de Zo­ra­na Za­e­va i Alek­si­sa Ci­pra­sa, ko­jim je pred­vi­đe­no da Ma­ke­do­ni­ja ime­nu do­da ge­o­graf­sku od­red­ni­cu „se­ver­na”, uz pred­vi­đe­ne ga­ran­ci­je za ma­ke­don­ski je­zik i na­ci­o­nal­ni iden­ti­tet. Uspe­šan re­fe­ren­dum i ustav­ne pro­me­ne do kra­ja ove go­di­ne, ko­je ga­ran­tu­ju pro­me­nu na­zi­va dr­ža­ve u „Se­ver­na Ma­ke­do­ni­ja”, uslov su za ma­ke­don­sku in­te­gra­ci­ju u EU i NA­TO, što je Grč­ka go­di­na­ma blo­ki­ra­la, zah­te­va­ju­ći da se naj­pre re­ši me­đu­sob­ni spor oko na­zi­va. Sla­bim od­zi­vom gla­sa­ča, pla­no­vi zva­nič­nog Sko­plja, EU i NA­TO-a da se na Bal­ka­nu re­gi­stru­je još jed­na čla­ni­ca „bri­sel­ske fa­mi­li­je” i ali­jan­se sa­da de­lu­ju ne­iz­ve­sno.

Ali, su­de­ći po iz­ja­vi Zo­ra­na Za­e­va po­sle za­tva­ra­nja bi­ra­li­šta, i ova skrom­na tre­ći­na iza­šlih bi­ra­ča bi mo­gla da do­ve­de do pre­i­me­no­va­nja dr­ža­ve, a pre­či­ca za to bi bio – par­la­ment. Ma­ke­don­ski pre­mi­jer je, na­i­me, si­noć u to­ku bro­ja­nja gla­so­va is­ta­kao da će, uko­li­ko se is­po­sta­vi da je ve­ći­na gla­sa­la „za”, nji­ho­va vo­lja bi­ti spro­ve­de­na u So­bra­nju, gde mu je za to po­treb­na dvo­tre­ćin­ska ve­ći­na. U su­prot­nom, do­dao je, usle­di­će van­red­ni par­la­men­tar­ni iz­bo­ri u no­vem­bru. Do­dao je i da ne­će pod­ne­ti ostav­ku ko­ju je na­ja­vio ako re­fe­ren­dum ne uspe.

„Oče­ku­je­mo da čla­no­vi (opo­zi­ci­o­ne) VMRO-DPMNE po­štu­ju de­mo­krat­sku od­lu­ku, a u su­prot­nom tre­ba upo­tre­bi­ti dru­gu alat­ku, a to su pre­vre­me­ni par­la­men­tar­ni iz­bo­ri”, re­kao je Za­ev, ko­ji je po­sle za­tva­ra­nja gla­sač­kih me­sta te­le­fo­nom raz­go­va­rao i s grč­kim ko­le­gom Alek­si­som Ci­pra­som. Ka­ko je pre­ne­la MIA, po­zi­va­ju­ći se na grč­ke me­di­je, tom pri­li­kom Ci­pras je po­hva­lio Za­e­va zbog „hra­bro­sti i od­luč­no­sti da na­sta­vi sa spro­vo­đe­njem do­go­vo­ra”.

Za­e­va su si­noć „s bo­ka” po­dr­ža­li i pred­sed­nik ma­ke­don­skog So­bra­nja Ta­lat Dža­fe­ri, ko­ji je re­kao da je re­zul­tat re­fe­ren­du­ma po­sta­vio „te­me­lje bu­du­će Ma­ke­do­ni­je”, kao i li­der De­mo­krat­ske uni­je Al­ba­na­ca Ali Ah­me­ti, re­kav­ši da upra­vo par­la­ment sa­da tre­ba da do­ne­se va­žnu od­lu­ku o do­go­vo­ru s Grč­kom. Po­dr­ška al­ban­skih po­li­ti­ča­ra iz­ja­šnja­va­nju ne tre­ba da ču­di jer je i pre­mi­jer Al­ba­ni­je Edi Ra­ma otvo­re­no po­zi­vao su­na­rod­ni­ke ko­ji ži­ve u Ma­ke­do­ni­ji da na bi­ra­li­šti­ma po­dr­že pro­me­nu ime­na te ze­mlje.

Ali, su­de­ći po re­a­go­va­nju opo­zi­ci­je, iz­ve­sni­je je da će gra­đa­ni usko­ro po­no­vo bi­ra­ti po­sla­ni­ke u So­bra­nju. Na­i­me, li­der VMRO-DPMNE Hri­sti­jan Mic­ko­ski je oce­nio da se Ma­ke­do­ni­ja ju­če iz­ja­sni­la pro­tiv Spo­ra­zu­ma s Grč­kom o ime­nu.

„Ov­de ži­ve Ma­ke­don­ci, naš iden­ti­tet je ma­ke­don­ski, naš je­zik je ma­ke­don­ski, na­ši pre­ci su bi­li Ma­ke­don­ci”, re­kao je Mic­ko­ski, ko­ji je oce­nio da je re­fe­ren­dum po­raz Spo­ra­zu­ma s Grč­kom, ali i „kri­mi­nal­nog vla­da­nja vla­sti”.

Upi­tan da li će pri­hva­ti­ti pre­vre­me­ne par­la­men­tar­ne iz­bo­re ko­je je na­go­ve­stio Za­ev, on je od­go­vo­rio da ma­ke­don­ski pre­mi­jer ne tre­ba da ba­vi ti­me, već da se pri­pre­ma za po­li­tič­ku pen­zi­ju.

Za to vre­me, pro­tiv­ni­ci re­fe­ren­du­ma su u cen­tru Sko­plja uve­li­ko sla­vi­li. Oko hi­lja­du pri­sta­li­ca boj­ko­ta su još u to­ku gla­sa­nja is­pred So­bra­nja po­sta­vi­li bi­nu, no­si­li dr­žav­ne za­sta­ve i pe­va­li pa­tri­ot­ske pe­sme. Na sku­pu je pred­sed­nik Svet­skog ma­ke­don­skog kon­gre­sa To­dor Pe­trov po­zvao na po­ni­šte­nje do­go­vo­ra Ma­ke­do­ni­je i Grč­ke i za­tra­žio kri­vič­nu od­go­vor­nost še­fa ma­ke­don­ske di­plo­ma­ti­je Ni­ko­le Di­mi­tro­va, ko­ji je taj spo­ra­zum pot­pi­sao. Ko­li­ko je ide­ja boj­ko­ta i ina­če bi­la ras­pro­stra­nje­na u Ma­ke­do­ni­ji, osim ju­če­ra­šnjih re­zul­ta­ta, sve­do­či i to što je pred­sed­nik te dr­ža­ve Đor­đe Iva­nov una­pred na­ja­vio da ne­će gla­sa­ti na re­fe­ren­du­mu.

Da re­fe­ren­dum ni­je us­peo, oce­nio je di­rek­tor iz­bor­ne ko­mi­si­je Oli­ver Dre­ko­ski, ko­ji je re­kao da ni­je obez­be­đe­na iz­la­znost od 50 od­sto, ko­li­ko je bi­lo neo­p­hod­no da bi bio va­li­dan.

„Ja­sno je da ovim re­fe­ren­du­mom od­lu­ka ni­je do­ne­ta”, ka­zao je Dre­ko­ski, a pre­no­si Roj­ters.

S dru­ge stra­ne, iz Bri­se­la je sti­gao tvit Jo­ha­ne­sa Ha­na, u ko­jem je ovaj ko­me­sar EU po­ru­čio da, po­sle re­fe­ren­du­ma, oče­ku­je od svih po­li­tič­kih li­de­ra da po­štu­ju „ovu od­lu­ku”. „Če­sti­tam gra­đa­ni­ma ko­ji su gla­sa­li na da­na­šnjem kon­sul­ta­tiv­nom re­fe­ren­du­mu i is­ko­ri­sti­li svo­je de­mo­krat­ske slo­bo­de. Sa zna­čaj­nim bro­jem gla­so­va ’za’ po­sto­ji ši­ro­ka po­dr­ška za Pre­span­ski spo­ra­zum i evro­a­tlant­ski put te dr­ža­ve”, na­veo je Han na „Tvi­te­ru”. Iz EU su, ina­če, po­ru­či­li da će se o re­fe­ren­du­mu zva­nič­no ogla­si­ti sa­op­šte­njem u po­ne­de­ljak, kad se ob­ja­vi iz­ve­štaj kan­ce­la­ri­je OEBS-a, ko­ja je nad­gle­da­la spro­vo­đe­nje iz­ja­šnja­va­nja.

Is­hod je po­zdra­vio i ge­ne­ral­ni se­kre­tar NA­TO-a Jens Stol­ten­berg, po­zi­va­ju­ći sve po­li­tič­ke li­de­re u Ma­ke­do­ni­ji da se po­na­ša­ju kon­struk­tiv­no i od­go­vor­no.

U me­đu­vre­me­nu, si­noć se ogla­si­lo i grč­ko Mi­ni­star­stvo spolj­nih po­slo­va, uz oce­nu da je re­zul­tat iz­ja­šnja­va­nja gra­đa­na Ma­ke­do­ni­je kon­tra­dik­to­ran i da je ve­li­ki broj gra­đa­na re­kao „da”, ali da to ni­je u skla­du s iz­la­zno­šću.

„Ve­li­ki deo gra­đa­na su­sed­ne dr­ža­ve je po­dr­žao spo­ra­zum (s Grč­kom). Ipak, zna­ča­jan deo njih je pre­ma nje­mu bio skep­ti­čan. Grč­ka po­štu­je iz­bor gra­đa­na Biv­še Ju­go­slo­ven­ske Re­pu­bli­ke Ma­ke­do­ni­je. Da­lji ko­ra­ci zah­te­va­ju tre­zve­nost svih stra­na, bez iz­u­zet­ka, da bi po­zi­ti­van po­ten­ci­jal Pre­span­skog spo­ra­zu­ma bio oču­van”, na­vo­di se u sa­op­šte­nju, u ko­jem se do­da­je da to mi­ni­star­stvo „pa­žlji­vo pra­ti raz­voj do­ga­đa­ja u pri­ja­telj­skoj dr­ža­vi”.

Ina­če, ma­ke­don­ski re­fe­ren­dum nad­gle­da­lo je re­kord­nih 12.500 po­sma­tra­ča od ko­jih su 493 iz ino­stran­stva. Za iz­ve­šta­va­nje o re­fe­ren­du­mu akre­di­to­va­no je 83 stra­na no­vi­na­ra iz 32 me­di­ja. Oko bi­rač­kih me­sta bi­lo je pri­met­no pri­su­stvo po­li­ci­je, a ra­ni­je je na­ja­vlje­no da će red na re­fe­ren­du­mu odr­ža­va­ti vi­še od 6.000 po­li­ca­ja­ca. Mi­ni­star po­li­ci­je Oli­ver Spa­sov­ski na­ja­vio je da će bi­ti ka­žnja­va­no sva­ko one­mo­gu­ća­va­nje i spre­ča­va­nje gra­đa­na da se iz­ja­sne. Pa opet, gla­sa­nje ni­je pro­te­klo bez ne­pra­vil­no­sti kao što su ta­ko­zva­ni bu­gar­ski voz (za­me­na gla­sač­kog li­sti­ća već za­o­kru­že­nim), na­go­va­ra­nje na gla­sa­nje i neo­vla­šće­no sni­ma­nje bi­ra­ča, uz još ne­ke sit­ni­je „pre­kr­ša­je”, pre­neo je por­tal „Mak­faks”, po­zi­va­ju­ći se na Mi­ni­star­stvo unu­tra­šnjih po­slo­va u Sko­plju.

 

Izvor Politika, 1. oktobar 2018.

 

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u