„Ciđin“ otplatio sve dugove RTB Bora

„Ciđin“ je uplatio više od 200 miliona dolara i sada je RTB, odnosno „Ciđin Bor koper“, jedan od najznačajnijih evropskih proizvođača bakra

Strateški partner RTB Bora, kineska kompanija „Ciđin“, otplatila je sve dugove borske kompanije iz unapred pripremljenog plana reorganizacije, tako što je samo u jednom danu isplatila više od 200 miliona dolara.

Kompanija je tako u novu godinu ušla rasterećena balasta istorijskog dugovanja, kažu u RTB-u, prenosi časopis kompanije Bor kolektiv.

„Ciđin“ je uplatio više od 200 miliona dolara i sada se RTB, odnosno „Ciđin Bor koper“, bez ikakvog ograničenja i tereta pozicionira na tržištu kao jedan od najznačajnijih evropskih proizvođača bakra u budućnosti, rekao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

Plaćene su, kako je naveo, sve obaveze prema budžetu Srbije u vezi s rudnom rentom i ostale takse i naknade, izmirene obaveze prema EPS-u za isporučenu električnu energiju i domaćim bankama, kao i prema Fondu za razvoj.

Otplaćen je u celosti i kredit kanadske banke EDC za topionicu i novu fabriku sumporne kiseline.

Ukupno je državnim institucijama uplaćeno 11,21 milijardu dinara, a kanadskoj banci 23 miliona evra i 42,2 miliona dolara.

„RUDARSTVO U BDP-u UČESTVUJE SA PRIBLIŽNO JEDNIM PROCENTOM“
„Dugovi RTB-a su na današnji dan – nula. A kada smo, pre pet-šest godina, počeli da se bavimo RTB-om, bili su veći od milijardu dolara. Sada imamo strateškog partnera, kompaniju ‘Ciđin’, koji je, da bi se završio klouzing, bio u obavezi da uplati 350 miliona dolara. Uplatom tih para, stekla je 63 odsto vlasništva u RTB Boru“, rekao je Antić.

Kada se zaokruži ceo ciklus koji „Ciđin“ radi u Srbiji, u vezi sa RTB-om i za projekat Čukaru Peki, u narednih nekoliko godina Srbija će s proizvodnjom od 200.000 do 250.000 tona bakra godišnje biti treći proizvođač bakra u Evropi.

„Koliko je to važno za Srbiju pokazuje primer da rudarstvo u ovom trenutku u BDP-u učestvuje sa oko jedan procenat. Kroz tih nekoliko godina, samo bakar učestvovaće pet odsto u BDP-u države. Zbog svega toga, stojim iza izjave da je partnerstvo sa ‘Ciđinom’ istorijski važna odluka za Srbiju i moram da zahvalim svim ljudima koji su učestvovali u procesu dolaska do tog partnerstva, počev od ljudi iz RTB-a, ministarstava privrede i rudarstva i Vlade u celini“, istakao je Antić.

Ipak, ono što je dalo ključni doprinos i najsnažniji „vetar u leđa“ svemu tome, dodao je, jesu dobri odnosi Srbije i Kine i pre svega lični i prijateljski odnosi predsednika dve zemlje – Aleksandra Vučića i Si Đinpinga.

 

Izvor Tanjug/RTS, 09. januar 2019.

Dnevne vesti
Pratite nas na YouTube-u