Dojče vele: Kina ustupcima kupila EU

„Pregovori su bili teški, ali na kraju plodonosni“, sumirao je predsednik Saveta EU Donald Tusk

Susret na vrhu EU i Kine protekao je bolje nego što se očekivalo. Nakon kineskih ustupaka na kraju je ipak izdato i završno saopštenje. Peking je takođe obećao i saradnju u reformi Svetske trgovinske organizacije.

Očekivanja od uobičajenog godišnjeg susreta najviših predstavnika Evropske unije sa kineskim premijerom Lijom Kećijangom svesno su bila postavljena veoma nisko. U EU se smatralo da će teme oko kojih se dve strane slažu biti nedovoljne da se dođe do nekakvog završnog saopštenja i pretpostavljalo se da će se svi razići bez ikakvog konkretnog napretka.

Ali kineska delegacija došla je u Brisel s novim ustupcima koji su bili dovoljni da obe strane sačuvaju obraz. Diplomatski sukob od kojeg se strahovalo na kraju se ipak nije dogodio.

PARTNERSTVO KINE I EU IMA BUDUĆNOST?
„Pregovori su bili teški, ali na kraju plodonosni“, sumirao je predsednik Saveta EU Donald Tusk. On je upozorio kineskog gosta da partnerstvo uvek mora da počiva na uzajamnoj saradnji. Ali zbog trenutne situacije na svetskom tržištu i EU i Kina ipak imaju velikog interesa da očuvaju funkcionisanje međunarodne razmene zasnovane na jasnim pravilima.

To je jasna aluzija na trgovinski sukob između SAD i Kine, kao i na nove pretnje Vašingtona Evropljanima. Neočekivana najava američkog predsednika Donalda Trampa da će nametnuti carine u vrednosti od 11 milijardi dolara na robu iz Evropske unije kako bi tako pokrio subvencije koje dobiva evropski koncern Erbas, bacila je veliku senku i na ovaj susret Lija Kećijanga i predsednika država ili vlada Evropske unije.

Dve strane suočile su se s pitanjem koji je najvažniji strateški interes: sačuvati neku vrstu partnerstva s obzirom na pritisak Vašingtona ili insistirati isključivo na sopstvenim interesima. Pritom je EU je za Kineze najveći trgovinski partner, a Evropljanima je Kina na drugom mestu. U tim okolnostima, kineska strana je procenila da ne može istovremeno da ulazi u sukob baš sa svim međunarodnim partnerima.

KINESKI POKLONI
„Tu su se otvorila vrata. Po prvi put je Kina pristala da sarađuje na reformi Svetske trgovinske organizacije“, ističe lider evropskih pregovarača Donad Tusk. Reč je o reformi i utvrđivanju čvrstih pravila međunarodne razmene koja bi počivala na jednakom tretmanu obeju strana.

Premijer Li Kećijang je tu izveo neku vrstu strateškog preokreta. Obećao je da će evropske firme biti tretirane isto kao i domaće. Odnosi su dugo bili zatrovani optužbama da su evropske firme prisiljene da svoje tehnološko znanje predaju kineskim partnerima. Oni pak to znanje koriste da bi proizvodili kopije tih proizvoda koje onda nude svetskom tržištu po boljim cenama. Kineski premijer pristao je da se uspostavi mehanizam koji će se baviti žalbama stranih firmi koje su aktivne u Kini.

Povrh toga, načinio je ustupke i u sporu oko državne podrške kineskim preduzećima kako bi se „ojačala međunarodna pravila o državnim subvencijama“. To znači prisiliti Kineze prisiliti na to da uslovi na tržištu za firme iz Evropske unije budu isti.

Kako će se svi ti ustupci odraziti na svakodnevnicu evropskih preduzeća u Kini, to će se tek videti. Već se pokazalo da kod Kineza, nakon velikih reči, ne slede uvek i neka konkretna dela. Tako je još 2017. kineski predsednik Si Đinping na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu najavio široke ustupke u otvaranju kineskog tržišta, ali se nakon toga nije dogodilo gotovo ništa. Sada su i kineskog premijera suočili s tim lošim iskustvima, na šta je Li Kećijang odgovorio da Kina „mora da uradi ono što je obećala“. Obe strane će intenzivirati rad kako bi se došlo do rešenja kojima bi bio uklonjen čitav niz ključnih prepreka.

KRAJ NAIVNOSTI EVROPSKE UNIJE
Ovog marta Evropska unija je u jednom dokumentu o osnovnim smernicama preispitala svoj odnos prema Kini i opredelila se na bitno oštriji stav. U nekim sektorima Kina je partner, u drugima pak važan rival i ekonomski konkurent. Francuski predsednik Emanuel Makron je, tokom nedavnog susreta s kineskim predsednikom Sijem u Parizu koristio izraz „kraj naivnosti“ odnosu prema Kini. Inače, ovaj susret u Briselu bio je prvi susret predstavnika EU i Kine nakon što su Evropljani zaoštrili svoje stavove.

Evropska unija teži da realistično sagleda saradnju s Kinom i da izađe iz neravnopravnog položaja. Zato EU na rezultate susreta u Briselu gleda kao na prvi uspeh. Tako je i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, nakon susreta s kineskim premijerom, upozorio kako je partnerstvo doduše važnije nego ikad, ali i da „jedan prema drugom moramo biti iskreni“.

 

Autor Barbara Vezel

 

Izvor Dojče vele, 10. april 2019.

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u