U Narodnom pozorištu u Beogradu večeras je svečano, uz intoniranje himni Republike Srpske i Srbije, otvorena manifestacija “Dani Srpske u Srbiji”, u prisustvu zvaničnika Srpske i Srbije. Tokom narednih sedam dana u više gradova Srbije biće predstavljene naučne, kulturne i umjetničke institucije iz svih dijelova Srpske, a nastupiće i samostalni umjetnici, glumci i književnici.
Manifestaciji, čiji je organizator Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, prisustvuju predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić, ministar prosvjete i kulture Natalija Trivić, ministar za privredu i preduzetništvo Vjekoslav Petričević i direktor Policije Srpske Darko Ćulum.
Otvaranju “Dana Srpske u Srbiji” prisustvuju i ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević. Svečanom otvaranju prisustvuju i predstavnici Srpske pravoslavne crkve, članovi diplomatskog kora, članovi Srpske akademije nauka i umetnosti i Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, generali vojske i policije, istaknuti umjetnici, naučnici, sportisti.
U umjetničkom dijelu programa na svečanom otvaranju izveden je muzičko-dramski program “Pohvala srpskoj zemlji, srpskom narodu i srpskom jeziku”, po scenariju Milovana Vitezovića i u režiji Dragana Elčića, uz učešće glumaca, muzičara i igrača iz Republike Srpske i Srbije.
Ova manifestacija, koja građanima Srbije svake godine putem zanimljivih programa predstavi kulturu, umjetnost, nauku, prosvjetu i privredu Republike Srpske, ove godine će imati 24 programa u više od 30 izvođenja u 21 gradu i opštini u Srbiji – od Subotice do Vranja, od Užica do Vršca.
CICOVIĆ: „DANIMA SRPSKE U SRBIJI“ SLAVIMO SVOJU SLOBODU
Direktor Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović poručio je da Republika Srpska manifestacijom “Dani Srpske u Srbiji” slavi svoju slobodu jer “pokazujući Srpsku Srbiji – pokazujemo Republiku Srpsku i svijetu i visoko dižemo njen glas”.
On je rekao da srpski narod ove godine obilježava osam vijekova samostalnosti Srpske pravoslavne crkve i neodvojive samostalnosti srpske države, te dodao da se i večeras treba sjetiti te 1219. godine.
“Tada je Sava Nemanjić hirotonisan za prvog srpskog arhiepiskopa, pa je potom vaseljenskim carskim vijencem ovjenčao velikog srpskog župana Stefana za kralja. Hirotonisanjem arhiepiskopa i ovjenčanjem kralja stekla se nad Srbima svjetska simfonija saglasnosti duhovne i svjetovne vlasti”, naveo je Cicović.
On je naglasio da su Srbi time zauvijek uvedeni u red istorijskih naroda. “I prije toga smo bili Srbi, a od tada znamo da smo Srbi, svijet zna da jesmo i da smo svetosavski narod”, rekao je Cicović.
On je naglasio da je narod veliki kada daje velike ljude, a da je stoga šestorici velikih umova srpskog naroda posvećen program “Pohvala srpskoj zemlji, srpskom narodu i srpskom jeziku” na večerašnjem svečanom otvaranju manifestacije “Dani Srpske u Srbiji”.
“Jedan od njih, Vuk Stefanović Karadžić, rekao je `Neka svako uradi što je kadar i neće narod propasti`. Neka to bude zavjet ovogodišnje manifestacije `Dani Srpske u Srbiji`. Živjela Republika Srpska! Živjela Srbija!”, poručio je Cicović.
DODIK: DANI SRPSKE I SRBIJE
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, zamolio je, otvarajući manifestaciju “Dani Srpske u Srbiji” za podršku njegovoj inicijativi da se ova manifestacije ubuduće umjesto “Dani Srpske u Srbiji” zove “Dani Srpske i Srbije”, jer to jedinstvo mora da se njeguje.
“Dio smo jednog naroda, jedne kulture, vjere, bliskosti po kojoj izgleda da se mnogi poznajemo, ali nikada nije dovoljno da se dodatno upoznamo i saznamo više o nama i to je smisao ovih dana i našeg dolaska iz Srpske u Srbiju”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Srbi su jedno i biće uvijek jedno.
“Ništa nas ne može zaustaviti – ni teški politički okršaji koje vodimo u Srpskoj u gotovo neprijateljskom okruženju već gotovo dvadesetak godina, boreći se za svoj politički status, autonomiju koju smo osvojili”, dodao je on.
On je naveo da je narod koji se žrtvovao u vrijeme građanskog rata u BiH imao dovoljno svijesti da očuva političku autonomiju u Republici Srpskoj i malo je naroda ne samo na ovim prostorima, nego bilo gdje, koji su mogli da izdrže torturu i pritiske međunarodnog faktora.
Dodik je rekao da je taj međunarodni faktor išao za tim da ukine ono što je bilo političko postignuće Dejtona, skrnaveći osnovne vrijednosti tog ugovora, pokušavajući da naprave unitarnu BiH, u kojoj nije bilo i nema mjesta za Srbe.
“Srbi su naučili da samo borba za slobodu podrazumijeva borbu za državu i tamo gdje nismo imali državu, nikada nismo imali ni slobodu”, rekao je Dodik.
On je naveo da o tome najbolje govori status srpskog naroda u zemljama bivše Jugoslavije od Slovenije, Hrvatske, Federacije BiH, nažalost i u Crnoj Gori, a da se ne govori o Kosovu i Metohiji, ali u Sjevernoj Makedoniji.
“Svuda gdje Srbi nisu uspjeli da se konstituišu svoje istorijske napore i očuvaju se, ugrožena je njihova sloboda”, rekao je Dodik. On je naveo da je Republika Srpska danas slobodna zajednica srpskog naroda i drugih koji hoće da u njoj žive nesmetano.
“Mi to pokazujemo i danas smo jedina održiva zajednica u BiH, jedini bismo mogli sami da nastavimo jer sve što tamo postoji /u BiH/, ne može da egzistira, ni BiH, ni FBiH, ni kantoni. A Republika Srpska ima sve”, rekao je Dodik.
On je dodao da Republika Srpska ima teritoriju, narod koji tu državu hoće, ima vlast koju taj narod bira i sve kriterijume koji su potrebni da se međunarodno verifikuje status države, osim volje velikih.
“Ali, ta volja može biti promjenjiva i mi moramo da se naoružavamo strpljenjem, željom za realizaciju onog cilja koji je nesumnjivo u dušama svih naših ljudi, a to je jedinstvo u svakom smislu sa Srbijom”, istakao je Dodik.
On je naveo da su u Srpskoj zagledani u Srbiju, kojoj očigledno dobro ide i koja ide dobrim putem pod rukovodstvom njenog predsjednika Aleksandra Vučića, kojem je zahvalio za pažnju koju pruža Srpskoj i pomoć koju nesebično upućuje ovih dana, kao i za brigu da se očuvaju osnovne stvari u Republici Srpskoj.
Napominjući da Srbija ima mnogo otvorenih potreba širom Srbije, Dodik je naveo da je Vučić htio i uspio zajedno sa Srpskom, da se u svakoj opštini u Republici Srpskoj realizuje jedan od projekata koji će biti finansiran iz budžeta Srbije.
“U sve jednoj od 63 opštine u Srpskoj i četiri srpske opštine FBiH prisustvujemo izgradnji određenih projekata koji treba da budu brzo završeni i ja se moram zahvaliti za to”, rekao je Dodik.
On je dodao da Srpska vjeruje da joj samo jaka Srbija može snažno pomoći, Srbija koja se gradi, i gdje se vidi dinamika na svakom koraku.
“To me raduje jer znam da samo stabilna i snažna Srbija jeste garant slobode svih Srba gdje god bili. Ova manifestacija se pokazala kao mjesto okupljanja, emocija, na kojem se susretnemo da bismo ponovo zaključili da smo i prošle godine i prethodnih sedam bili ovdje”, rekao je Dodik.
Kada bih išao do kraja, naglasio je,mogao bih da govorim da Republika Srpska i Srbija jesu jedno i da će biti jedno i da ih ništa ne može zaustaviti.
“Kada bih išao do kraja mogao bih da govorim da jesmo jedno i da ćemo biti jedno i da nas ništa ne može zaustaviti, ni teški politički okršaji koje vodimo u Republici Srpskoj u gotovo neprijateljskom okruženju već dvadesetak godina boreći se za svoj politički status, autonomiju koju smo osvojili”, istakao je Dodik.
VULIN: NEMA VEĆEG SPOLjNOPOLITIČKOG PRIORITETA OD SRPSKE
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin na manifestaciji “Dani Srpske u Srbiji”, rekao je da za Srbiju nema većeg spoljnopolitičkog prioriteta od Republike Srpske i njenih građana. On je naglasio da je Republika Srpska važan dio srpskog naroda i da Srbi treba da znaju da su zaštićeni bez obzira gdje žive.
Vulin je rekao da odnosi između Srpske i Srbije nikada nisu bili bolji, zato što to nije deklarativno prijateljstvo i zato što Srbija koju vodi predsjednik Aleksandar Vučić pomaže Srpskoj i finansijski i politički i na svaki drugi način.
“Dok Vučić vodi Srbiju Republika Srpska će biti mirna, sigurna, stabilna i onakva kakvu zaslužuju svi građani Srpske”, naveo je Vulin.
OTVOENA IZLOŽBA „BANjALUKA CENTAR VRBASKE BANOVINE“
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik otvorio je u Arhivu Jugoslavije izložbu „Banjaluka centar vrbaske banovine“, pri čemu je istakao da Banjaluka danas sigurno ne bi htjela da bude banovina, nego da bude integrisana sa Srbijom.
Podsjetivši da danas počinju „Dani Republike Srpske u Srbiji“, Dodik je naveo da on smatra da bi ta manifestacija iduće godine trebalo da se zove „Dani Srpske i Srbije“.
„Na taj način da pokažemo da se sve više upoznajemo i integrišemo“, naglasio je Dodik obraćajući se na izložbi posvećenoj periodu od prije 90 godina, između dva svjetska rata, 1929-1941. godine, a koji se smatra jednim od zlatnih perioda Banjaluke.
On je rekao da se kroz ovu izložbu mogu napraviti paralele, jer je Banjaluka u periodu banovine bila administrativno vezana za Srbiju i razvijala se, a danas, kada postoji Republika Srpska, njen glavni grad Banjaluka napreduje, širi potencijale, postaje dominantno srpski grad u kojem mogu da žive i drugi koji to žele.
„Ali, u suštini – i danas je identična istorijska težnja koja je postojala prije sto godina, a to je da želimo da živimo zajedno sa maticom, sa narodom kojem pripadamo i sa kojim možemo da gradimo sve svoje potencijale nesputano od bilo kakvih drugih administrativnih sjedišta, kao što je bilo za vrijeme komunističke Jugoslavije“, istakao je Dodik.
Dodik je podsjetio da je za vrijeme komunističke Jugoslavije Banjaluka, koja je bila jedna od banovina u bivšoj Kraljevini Jugoslaviji, u komunističkom sistemu bila svedena na periferni grad, odnosno periferiju Sarajeva ili Zagreba – da izgubi svoj identitet.
On je naveo da je Banjaluka danas savremeni srednjoevropski grad u kojem se razvijaju institucije Republike Srpske, grad koji se izgrađuje i gradi nešto posebno što je bilo prekinuto i izgubljeno iz vremena banovine – srpski nacionalni duh i patriotizam koji se vidi i osjeća na svakom koraku.
Dodik je podsjetio da su 1918. godine na Aranđelovdan, nakon oslobođenja i ulaska srpske vojske u Banjaluku, taj grad i 17 okolnih opština Krajine, po uzoru na Vojvodinu, tražili prisajedinjenje Srbiji, ali da to, nažalost, tada nije shvaćeno na pravi način i Banjaluka je gurnuta da svoju budućnost gradi pred zemaljskom vladom u Sarajevu.
„Prekinut je taj jedinstven trenutak da se integrišemo sa Srbijom koja je za sve Srbe ovdje ne samo matica, nego duh, želja i naš način života. Danas Banjaluka sigurno ne bi htjela da više bude banovina, nego bi htjela da bude integrisana sa Srbijom i to je jasno“, rekao je Dodik.
On je naveo da su period Banjaluke iz vremena banovine i današnji period slični, jer predstavljaju dva najveća uzleta u njenom razvoju, podsjećajući da Banjaluka danas ima 200.000 stanovnika, da je administrativni, finansijski, politički, kulturni, sportski, privredni centar i glavni grad Republike Srpske.
„Republiku Srpsku doživljavamo kao državu koja ima sve elemente – teritoriju, stanovništvo, vlast koju bira narod, ima i narod koji je voli, ali eto, nema međunarodno priznanje što nije naša, nego volja drugih, Ali, znamo da Republika Srpska traje duže nego Kraljevina Jugoslavija“, rekao je Dodik.
Dodik je rekao da Banjaluka, odnosno Republika Srpska, ima namjeru da obezbijedi svoju dugovječnost i jača svoju autonomiju, a ne da je smanjuje i to se vezuje isključivo za dobre odnose i saradnju sa Srbijom koja nikada nije bila bolja.
On je građanima Srbije poručio da ne podliježu stereotipima koji govore da su Srbi iz BiH „bosanski Srbi“, te podsjetio da se Hrvati koji žive u Srbiji nikada nisu nazivali „srbijanskim Hrvatima“, nego samo Hrvatima.
„Mi smo /u Srpskoj i BiH/ autentičan narod koji pripada jedinstvenom srpskom narodu – po jeziku, kulturi, pismu, vjeri, krsnoj slavi. A, ponekad sam ponosan što smo u tome uporniji. Kada živite u Srbiji nemate nešto posebno da vas tišti i kinji, a mi svaki dan ustajemo i dolazimo na posao kao da dolazimo na `stražu` jer čuvamo elemente našeg identiteta“, rekao je Dodik.
Dodik je dodao da je zbog toga važna ova izložba, te zahvalio njenom autoru Nebojši Radmanoviću /zamjeniku predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH/, koji je njegov saradnik u politici, navodeći da su već 20 godina zajedno posvećeni brizi za izgradnju Banjaluke i Republike Srpske, političkoj borbi za status srpskog naroda, što znači i za status Banjaluke.
On je istakao da je Radmanović na čudesan način spojio dva vremena, banovinu i sadašnji trenutak, zahvalivši mu što je istrajao u tome i što učestvuje u izgradnji savremenog trenutka Banjaluke. Dodik je rekao da jedino po čemu se razlikuju on i Radmanović jeste to što Radmanović misli da je Jugoslavija bila dobra za Srbe, dok on ne misli tako, nego smatra da je Jugoslavija Srbima bila podvala zbog koje su izgubili cijeli jedan vijek, navodeći da je Srbija morala biti napravljena „onako kako je trebalo“.
Naslovna fotografija: sveosrpskoj.com
Izvor Sve o Srpskoj, 05. septembar 2019.