Predstavnici RS obustavljaju rad u institucijama BiH do odlaska stranaca iz Ustavnog suda

Razlog je odluka Ustavnog suda BiH prema kojoj je Ustavu BiH suprotan član 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištu Srpske

Najviši zvaničnici Republike Srpske jednoglasno su zaključili da predstavnici RS u institucijama BiH obustave rad na odlučivanju o bilo kojem pitanju iz nadležnosti organa BiH dok ne bude usvojen zakon o Ustavnom sudu BiH u čijem sastavu neće biti stranih sudija. Potvrdila je to predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović na konferenciji za novinare u Palati Republike, nakon sastanka zvaničnika Republike Srpske, predstavnika Srpske u institucijama BiH i lidera parlamentarnih političkih partija na kojem je razgovarano o političkoj situaciji u Srpskoj i BiH.

Istakla je da je to jednoglasno zaključeno i da je neophodno hitno sazvati sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se raspravljati o pitanjima koja se odnose na odluke Ustavnog suda koje su duboko zadirale u identitet Srpske, a sada i u teritorijalna, odnosno svojinska pitanja. – U kontinuitetu dobijamo odluke Ustavnog suda BiH koje su štetne po interese Republike Srpske i izlaze iz okvira nadležnosti Ustavnog suda, te služe prekrajanju onoga što nam je dao Ustav BiH – naglasila je Cvijanovićeva. Upozorila da je Ustavni sud do sada zadirao u identitetska pitanja, a da je sada krenuo da zadire u teritorijalna pitanja.

Sastanku su, osim predsjednika Republike Srpske, prisustvovali srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović, premijer Srpske Radovan Višković, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, predsjednik Ustavnog suda Srpske Džerard Selman, te predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama i političkih partija. Zamjenik predsjednika SDS-a Rado Savić je potvrdio da je dogovor srpskih predstavnika da bude održana posebna sjednica Narodne skupštine. – Ustavni sud je instrument onih politika koje žele da oslabe Srpsku, rekao je Savić i dodao da mora biti usvojen novi zakon o Ustavnom sudu BiH.

Ustavni sud BiH donio je odluku prema kojoj je Ustavu BiH suprotan član 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištu Srpske kojim je propisano da poljoprivredno zemljište koje je javno dobro, odnosno državno vlasništvo, po sili zakona postaje vlasništvo i posjed Srpske. Ustavni sud je utvrdio da je riječ o isključivoj nadležnosti BiH u regulisanju pitanja državne imovine. Narodna skupština Republike Srpske lani je usvojila Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim je definisano da je državno poljoprivredno zemljište svojina Srpske.

 

Izvor sveosrpskoj.com, 12. februar 2020.

 

DODIK: ODLUKA USTAVNOG SUDA JE DRŽAVNI UDAR PROTIV RS
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik upozorio je da je najnovija odluka Ustavnog suda BiH flagrantni „državni udar“, jer predstavlja atak na teritorijalnu organizaciju prema kojoj Republici Srpskoj pripada 49 odsto, a Federaciji BiH 51 odsto teritorije. – U članu I/1 Ustava BiH navodi se da BiH sada funkcioniše sa modifikovanom unutrašnjom strukturom i sa postojećim međunarodno priznatim granicama. U prevodu, teritorija pripada entitetima, poštujući i Aneks dva Dejtonskog sporazuma, koji govori o međuentitetskoj granici, a spoljna granica predstavlja međunarodno priznatu granicu BiH – pojasnio je Dodik.

On je naglasio da „državna imovina nikako ne može biti imovina BiH, jer BiH nema odrednicu ‘država’ ili ‘republika’, niti bilo koju drugu“. – Imovina može isključivo biti u vlasništvu Republike Srpske i FBiH, dok BiH ima samo granicu. Postoji znak jednakosti između zemljišta i teritorije, a teritorija isključivo pripada entitetima. Ustavni osnov za posljednju odluku Ustavnog suda je potpuno neprihvatljiv, stoga je potrebno da institucije Republike Srpske preduzmu sve neophodne aktivnosti da zaštite dejtonsku strukturu BiH i autonomiju Republike Srpske – ocijenio je srpski član Predsjedništva BiH.

On je naglasio da je odluka Ustavnog suda BiH politička i odgovor Republike Srpske neće izostati. – Ovo je naša „crvena linija“ za pravosudni aparat BiH koji izgleda ne radi ništa drugo nego pokušava da nameće nepravna rješenja i presuđuje Republici Srpskoj, počev od grba, himne, zastave, Dana Republike pa sve do teritorije – konstatovao je Dodik. Konstatujući da se Ustavni sud BiH ne ponaša kao sud, Dodik je rekao Srni da njegove odluke sugerišu da je Ustavni sud BiH postratna jedinica muslimana koja treba u sudnici da završi ono što muslimani nisu mogli u ratu. – Kad je već tako, neka niko ne sumnja da ćemo se boriti za svoja ustavom zagarantovana prava, kao što smo se borili za Republiku Srpsku – poručio je Dodik.

Šef Poslaničkog kluba DNS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Darko Banjac smatra da Republika Srpska ima mehanizme da ne sprovodi odluke Ustavnog suda BiH koje nisu zasnovane na pravu i suprotne su Dejtonskom sporazumu. – Republika Srpska ima mehanizme da ne sprovodi odluke Ustavnog suda BiH zato što takve odluke nisu zasnovane na pravu, Dejtonskom sporazumu, već na političkim odlukama pojedinih lobija i dijela međunarodne zajednice – rekao je Banjac. Banjac je upozorio da ovakvim ponašanjem Ustavni sud BiH i dio međunarodne zajednice sve više doprinose da BiH ne uspije kao projekat, odnosno bude neodrživa. – Ustavni sud BiH, koji većinu presuda donosi preglasavanjem uz pomoć stranih sudija, trebalo bi što prije da prestane da postoji i da se u njegov rad uvedu domaće sudije – zaključio je Banjac.

Predsjednik SDS-a Mirko Šarović je istakao da ono što je na teritoriji Republike Srpske treba da pripada Srpskoj, te da o tome treba raspravljati na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske. Ustavni sud BiH utvrdio je ranije da je Ustavu BiH suprotan član 53 Zakona o poljoprivrednom zemljištu Srpske kojim je propisano da predmetno poljoprivredno zemljište koje je javno dobro, odnosno državno vlasništvo, po sili zakona postaje vlasništvo i posjed Srpske. Ustavni sud smatra da je riječ o „isključivoj nadležnosti BiH u regulisanju pitanja državne imovine“. Narodna skupština je lani usvojila Zakon o poljoprivrednom zemljištu, kojim je definisano da je državno poljoprivredno zemljište svojina Srpske.

 

Izvor Srna/sveosrpskoj.com, 12. februar 2020.

 

VUČIĆ POZVAO SRBE IZ RS I CG NA SASTANAK
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je predsednicu Republike Srpske Željku Cvijanović, člana Predsedništva BiH Milorada Dodika i političke predstavnike Srba iz Crne Gore na sastanak u subotu, 15. februara. Prema Tanjugovim informacijama, predsednik Vučić sastanak je sazvao zbog situacije u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Ranije je Vučić u intervjuu za Sputnjik najavio da će se sastati sa predstavnicima svih Srba iz regiona. Kako je rekao, sastanku će prisustvovati predstavnici Srba iz Crne Gore, Srba iz Republike Srpske, srpskih NVO iz Crne Gore…

Situacija u Crnoj Gori već duže vreme se komplikuje zbog spornog Zakona o slobodi veroispovesti, koji omogućava oduzimanje imovine Srpske pravoslavne crkve, zbog čega građani masovno učestvuju u litijama, demonstrirajući protiv namera crnogorske vlasti. Takođe, situacija u BiH se dodatno zakomplikovala posle najnovije odluke Ustavnog suda BiH, kojom je neustavnim proglašen zakon donet u RS, jer predviđa da državno zemljište pripada Srpskoj. Zbog toga su predstavnici RS proglasili bojkot zajedničkih institucija i najavili da neće učestvovati u odlukama koje one donose.

 

Izvor Sputnjik, 12. februar 2020.

 

REAGOVALA I AMERIČKA AMBASADA
Ambasada SAD u Sarajevu reagovala je povodom odluke Republike Srpske. Povodom odluke Republike Srpske da ubuduće ne sarađuje u radu i odlučivanju zajedničkih institucija BiH, dok ne bude donesen novi Zakon o Ustavnom sudu, u kojem ne bilo bilo stranaca, reagovala je američka ambasada u Sarajevu pozivom, kako se navodi, svim stranama da poštuju odluke Ustavnog suda BiH, a izabrane i imenovane zvaničnike da izvršavaju svoje ustavne obaveze.

Komentarišući tu odluku predstavnika Republike Srpske da će na nivou Bosne i Hercegovine obustaviti rad u odlučivanju po bilo kojem pitanju iz nadležnosti organa BiH do usvajanja novog zakona o Ustavnom sudu BiH, u čijem sastavu ne bi bilo stranih sudija, iz Ambasade su kazali za Fenu da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine konačni autoritet koji određuje šta Ustav BiH propisuje, a šta ne propisuje. „Tek treba čuti celovitu informaciju o čemu se raspravljalo na današnjem sastanku u Banjaluci. Poštovanje ustavnog poretka i ustavnih obaveza nije diskreciono pravo već obaveza u bilo kojoj zemlji u Evropi“, naveli su iz Ambasade SAD u Sarajevu.

Srpski član Predsedništva BiH,Miolorad Dodik izjavio je ranije danas da će u ponedeljak o odluci Ustavnog suda biti reči na posebnoj sednici Narodne skupštine RS.

 

Naslovna fotografija: Anadolija

 

Izvor Tanjug/B92, 12. februar 2020.

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u