Ruska vlada odobrila je ratifikaciju ugovora o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske ekonomske unije (EAEU). To znači da je odobren nacrt saveznog zakona „o ratifikaciji Sporazuma o zoni slobodne trgovine između Evroazijske ekonomske unije i njenih država članica, s jedne strane, i Republike Srbije, s druge strane”. On će biti prosleđen na usvajanje Državnoj dumi u skladu s utvrđenom procedurom. Ugovor je potrebno da ratifikuju sve države članice EAEU.
Premijerka Ana Brnabić je u oktobru prošle godine u Moskvi potpisala Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske ekonomske unije i njenih država članica – Rusije, Kazahstana, Belorusije, Jermenije i Kirgistana. Srbiji je potpisivanjem sporazuma otvoren pristup tržištu od 183 miliona ljudi.
Dogovorom o slobodnoj trgovini, Srbija će moći da izvozi gotovo 100 odsto proizvoda bez plaćanja carina. Između ostalog, reč je o izvozu 2.000 tona cigareta, 400 tona kravljeg sira, neograničen izvoz ovčjeg i kozjeg sira, kao i voćne rakije, 90.000 litara vinjaka…
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović za Tanjug je tim povodom izjavio da ono što je za mnoge uticajnije i snažnije ekonomije samo pusti san, za Srbiju je danas realnost. Ratifikacija ugovora daje mogućnost da bez carine srpski poljoprivredni proizvođači izvoze na tržište od gotovo 200 miliona stanovnika mnoge proizvode.
– Među njima bih svakako izdvojio sir i voćnu rakiju. Velika šansa za prehrambenu industriju koju moramo iskoristiti, posebno danas kada se svi zatvaraju zbog virusa korona i kada mnoge zemlje vape za prilikom da izvezu svoju robu – objašnjava Nedimović.
Od količinskih kvota za robu, mnogo važnije je to što je dogovoreno novo pravilo direktne kupovine i precizniji tekst o poreklu robe jer će izvoznici imati mnogo više koristi od toga. Nama su Rusi osporavali preferencijale ukoliko bi fakture bile iz treće zemlje, odnosno ukoliko bi se uz zemlje kupca i prodavca pojavila i treća posrednička zemlja. A tako nešto je normalno kod poslovanja multinacionalnih kompanija i njihovih ćerki firmi.
Inače, najveći izvoznici u Rusku Federaciju godinama su kompanije u vlasništvu stranih investitora, što potvrđuje da je baš to bio motiv ulaganja u Srbiju. Naša strana je čak deset godina pokušavala to da isposluje, a Rusi su, kažu, imali vrlo tvrd stav. Zbog toga će se uvesti stroža kontrola dokumentacije da ne bi bilo zloupotreba.
Takođe, novi tekst pravila o poreklu robe donosi veliku korist izvoznicima jer se izbegavaju mogućnosti različitog tumačenja, što je do sada usporavalo prodaju i direktno se odražavalo na količinu prodate robe.
Autor Jovana Rabrenović
Naslovna fotografija: platon.asia
Izvor Politika, 28. jul 2020.