NATO i ambasada SAD najavljuju reformu Dejtona i teške kompromise

„Četvrtina veka je od Dejtona i vreme je za ponovno opredeljenje za mir, reformu i prosperitetnu budućnost za sve”, poručio je Stoltenberg

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg poručio je povodom 25. godišnjice od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, da je da je prisustvo NATO trupa imalo ključnu ulogu kako bi se zaraćene strane dovele za pregovarački sto.

Kako je kazao, nakon što je Dejton potpisan, NATO snage su nadgledale njegovo sprovođenje i ostale prisutne sve od tada „kako bi pomogli da se na zapadnom Balkanu održe mir i stabilnost”, preneo je Tanjug.

„Pomogli smo vlastima BiH da sprovedu reformu svojih bezbednosnih institucija. Jedno od najznačajnijih dostignuća bila je uspostava zajedničkih Oružanih snaga. Kraj rata dočekan je sa preko 400.000 vojnika, nepomirljivo podeljenih između tri vojske. Danas je to jedinstvena profesionalna vojska od oko 10.000 vojnika i 5.000 rezervnih pripadnika pod zajedničkom komandom”, naveo je Stoltenberg.

Generalni sekretar NATO je dodao da 25 godina kasnije, još ima puno toga da se radi.

„Ne smemo i ne možemo da se vraćamo u prošlost. Kompromis može biti težak, ali je suštinski važan ako se želi postići da građani ove zemlje žive kako zaslužuju. NATO će nastaviti da pomaže BiH, ali budućnost je u vašim rukama. Uz jedinstvo, odlučnost i kompromis, moguće je postići velike stvari. Četvrtina veka je od Dejtona i vreme je za ponovno opredeljenje za mir, reformu i prosperitetnu budućnost za sve”, poručio je Stoltenberg.

 

Izvor Politika, 13. decembar 2020.

„Nedostaci Dejtona moraju biti popravljeni“

„Sada je vrijeme da se naprave naredni koraci, ključni za budućnost. Kako bismo to uradili moramo unaprijediti sporazum (Dejtonski), jer namjera nije nikada bila da on bude vječan. Njegovi nedostaci moraju i mogu biti popravljeni“, rekao je američki ambasador u Bosni i Hercegovini (BiH) Erik Nelson u sarajevskoj Vijećnici 12. decembra na svečanoj ceremoniji uoči 25. godišnjice od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

On je naglasio kako je Dejtonski sporazum održao mir i omogućio BiH da krene ka Evropskoj uniji (EU), te da bh. građani zaslužuju svjetliju budućnost u stabilnoj i prosperitetnoj demokratskoj BiH, članici evroatlantske zajednice, a da će Sjedinjene Američke Države podržavati ta zalaganja.

Dejtonski mirovni sporazum zaključen je 21. novembra 1995. godine u američkom gradu Dejtonu, a potpisan je 14. decembra iste godine u Parizu.

Na svečanoj ceremoniji obilježavanja 25. godišnjice od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, pored Nelsona obratili su se i ministarka spoljnih poslova BiH Bisera Turković, Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko te šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU Johan Zatler.

Kako je došlo krajnje vrijeme da se priča o boljoj sadašnjosti i budućnosti, smatra ambasador Zatler i kaže kako ‘vlasti moraju napraviti odlučnije korake u tom pravcu’.

„Uvjereni smo da se značajan korak mora i može ostvariti naredne godine. Prelazak iz postkonfliktne faze u fazu pristupanja u EU, iz Dejtona u Brisel. Evropa je već tu, sada je vrijeme za EU. Živjela BiH“, poručio je Zatler.

Vrijeme za ‘servisiranje’ bh. društva

Incko je čestitajući građanima BiH 25. godišnjicu mira naglasio da je on upravo, nakon brojnih pokušaja, postignut zahvaljujući Dejtonskom sporazumu.

„Dejton je omogućio dvije stvari, da imamo jednu BiH koja je poslije Dejtona dobila novo unutrašnje uređenje sa entitetima i kantonima. Da imamo jednu BiH u kojoj ima mjesta za sve. Mir je samo početak, treba da zajedno gradimo dalje“, poručio je Incko i naglasio da je Dejtonski sporazum i te kako dragocjen.

Ministarka Turković je naglasila da je tokom 25 godina, uz pomoć međunarodne zajednice, učinjeno mnogo i da je Dejtonski sporazum ispunio svoju zadaću, odnosno očuvao mir.

„Raduje nas angažman naših prijatelja koji ulažu napore kako bi naša zemlja nastavila integracijske procese“, rekla je Turković.

Građanima Bosne i Hercegovine se putem unaprijed snimljenih video-poruka obratilo i više od dvadeset, bivših i sadašnjih, visokih državnih i međunarodnih zvaničnika.

 

Naslovna fotografija: U.S. Air Force/Staff Sgt. Brian Schlumbohm

 

Izvor Radio Slobodna Evropa, 13. decembar 2020.

 

BONUS VIDEO:

Preporučujemo
Pratite nas na YouTube-u