Prva poseta Džozefu Bajdenu bila je ujedno i oproštajna za Angelu Merkel, koja se posle 16 godina na čelu Nemačke povlači u penziju. Pao je niz lepih reči, a tačka razdora ostaje gasovod Severni tok 2.
Šesnaest godina Angele Merkel na funkciji kancelarke imaju „istorijski karakter“, rekao je američki predsednik Džozef Bajden posle susreta u Vašingtonu u četvrtak. Merkel je, istakao je Bajden, prva žena i prva osoba iz bivše DDR koja je predvodila Saveznu Republiku Nemačku. Uopšte, šef Bele kuće nije štedeo komplimente.
Bajden je govorio o zaslugama Merkel za Nemačku i ceo svet, ocenivši da se uvek zalagala za ispravnu stvar i ljudsko dostojanstvo.
U pitanju je sasvim drukčiji ton iz Bele kuće nego tokom mandata Donalda Trampa, ocenjuje dopisnik nemačkog javnog servisa ARD.
Merkel je prva evropska šefica vlade koju je Bajden primio od početka mandata. Njena poseta Vašingtonu biće ujedno i oproštajna jer se, posle izbora u Nemačkoj u septembru, povlači u davno najavljenu penziju.
„Znam da će partnerstvo Nemačke i Sjedinjenih Država biti još snažnije na temelju u čijoj izgradnji ste učestvovali“, poručio je Bajden gošći.
Različito o gasovodu
U zajedničkom saopštenju su dvoje državnika pokazali privrženost demokratiji, borbi protiv nepravde i nejednakosti, i za otvoreno društvo.
Razgovaralo se o odnosima prema Kini i Rusiji, kao i o klimatskoj politici. Prema rečima kancelarke, dogovoreno je energetsko i klimatsko partnerstvo, izgradnja kapaciteta za obnovljive energije i vodonik. „Mi smo tu u konkurenciji sa drugima na svetu, i kroz tu konkurenciju želimo da prošemo uspešno“, dodala je Merkel.
Predmet spora je pak ostao gasovod Severni tok 2. Taj skoro dovršeni cevovod pod Baltičkim morem drugi je koji bi direktno spajao Rusiju kao najvećeg izvoznika, i Nemačku kao najvećeg evropskog kupca energenata.
Bajden tu nije mnogo promenio odnos koji je uspostavio Donald Tramp, kao i njegov prethodnik Barak Obama. U Vašingtonu smatraju da se gasovodom povećava zavisnost Evrope od Rusije te da će najveću privrednu štetu pretrpeti Ukrajina koja će ostati bez prihoda od tranzita gasa.
Bajden je upozorio Moskvu da ne koristi izvoz energenata kao „oružje“. Merkel je takođe rekla da je nemački cilj da Ukrajina ostane tranzitna zemlja.
Poseta u senci poplava
Američki predsednik je takođe najavio da će se ponovo razmotriti zabrana ulaska u SAD državljanima Nemačke i drugih zemalja Šengena. Takva zabrana je trenutno na snazi zbog pandemije. Obratno, iz Amerike u Nemačku, putovanja su moguća i u turističke svrhe.
Poseta je ostala u senci dramatičnih poplava na zapadu Nemačke koje su odnele desetine života. „To je tragedija, i naša srca su uz porodice koje su izgubili svoje voljene“, rekao je Bajden.
Merkel je obećela pomoć savezne države pogođenim pokrajinama: „Ljudima mogu da poručim da ih nećemo ostaviti na cedilu u ovim teškim, strašnim trenucima. Pružićemo pomoć u obnovi.“
Kancelarka se još jednom založila za odlučnije reforme koje bi usporile klimatske promene. „Broj neobičnih meteoroloških fenomena dramatično se povećao“, rekla je ona i dodala da je vreme da svet – dela.
Autor Nemanja Rujević
Naslovna fotografija: AP Photo/Evan Vucci
Izvor Dojče vele, 16. jul 2021.
BONUS VIDEO: