Potpredsednik vlade Hrvatske iz Samostalne demokratske srpske stranke danas je stao pod crni ustaški barjak na kome je pisalo: Jasenovac – za dom spremni?!
Naime, Boris Milošević je danas učestvovao u Koloni sećanja u Vukovaru koju su organizovali hrvatska država i Udruženje branitelja u spomen „tridesete godišnjice od stradanja grada od agresorske JNA i srpskih paravojnih formacija“.
U povorci koja je bila duga oko 5,5 kilometara našao se i zloglasni barjak iz epohe NDH na kojem je ispisan ustaški poklič i naziv monstruoznog logora u kojem je ubijeno na stotine hiljada Srba, Jevreja i Roma.
To očigledno nije smetalo Miloševiću, koji je posle ceremonije poručio da je njegovo prisustvo u koloni „korak više ka pomirenju“:
– Danas sam došao da se poklonim žrtavama i iskažem poštovanje. Nadam se i želim da danas Vukovar bude grad pijeteta, a sutra grad radosti i veselja, ljubavi svih stanovnika koji žive u Vukovaru i vole svoj grad.
Milošević je bio danas jedini srpski predstavnik u gradu na Dunavu, a pre dva dana je zajedno sa Miloradom Pupovcem odao poštu i stradalima na poljoprivrednom dobru „Ovčara“.
Ovi potezi pomenutog tandema s ogorčenjem su primljeni kod pripadnika srpskog naroda u Hrvatskoj, pa se s pravom postavlja pitanje da li su Milošević i Pupovac, posle mazohističkih epizoda u vreme „vukovarske obljetnice“, dostojni da i dalje predstavljaju Srbe.
Inače, današnjoj ceremoniji prisustvovali su predsednik Hrvatske Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković, ministri, predstavnici političkih stranaka, kao i udruženja ratnih veterana, porodica stradalih. Takođe, bio je prisutan i bošnjački član Predsedništva BiH Šefik Džaferović.
Izvor Večernje novosti, 18. novembar 2021.
Kolona sećanja u Vukovaru
Na današnji dan 1991. godine Jugoslovenska narodna armija ušla je u Vukovar. I ove godine taj dan obeležen je Kolonom sećanja u tom gradu, kojoj je prisustvovao državni vrh Hrvatske.
Uprkos upozorenju vlasti da zbog pandemije koronavirusa građani ne dolaze na obeležavanje Dana sećanja u Vukovar, u povorci su učestvovali stanovnici tog grada, ali i drugih delova Hrvatske i BiH.
U tradicionalnoj Koloni sećanja bili su predsednik Zoran Milanović, premijer Andrej Plenković, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i mnogi drugi.
Na skupu u znak sećanja na vukovarske žrtve bili su i pripadnici HOS-a, koji su istakli svoje zastave sa grbom koji sadrži ustaški poklič „za dom spremni“.
Inače, hrvatski predsednik Zoran Milanović ranije je u nekoliko navrata napuštao manifestacije na kojima su se pojavljivali pripadnici HOS-a sa grbom utisnutim na majicama.
Predstavnici Srba nisu učestvovali u današnjem obeležavanju, nezadovoljni statusom koji imaju u tom gradu. Međutim, danas je, kao i prošle godine, tamo je bio i Boris Milošević iz Samostalne demokratske srpske stranke, koji je i potpredsednik hrvatske vlade.
Milošević se, u izjavi za zagrebačku N1, saglasio sa ocenama da ima podela u sećanjima na žrtvu, ali da je njegov dolazak u taj grad korak da se te podele prevaziđu.
Poručio je da je došao da se pokloni žrtvama, iskaže dužno poštovanje porodicama ubijenih i nestalih.
„Nadam se i želim da Vukovar danas bude grad pijeteta, sutra grad života, radosti i veselja, ljubavi svih svojih stanovnika, i Hrvata, Srba i drugih nacionalnosti koji u njemu žive“, rekao je Milošević.
Ranije je predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac izjavio da se u Hrvatskoj i dalje, 30 godina kasnije, ratuje politikom sećanja.
Kao i prošlih godina Kolonu sećanja predvodili su vukovarski veterani i članovi porodica žrtava, ubijenih i nestalih.
Nakon dolaska na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, gde je molitvu predvodio nadbiskup đakovački i osječki, metropolit Juro Hranić, vence su položili i sveću upalili hrvatski zvaničnici.
Misu zadušnicu na groblju je predvodio pomoćni biskup zagrebački, monsinjor Ivan Šaško.
Državni vrh je odao poštu žrtvama Ovčare, a ranije danas izaslanici hrvatskih zvaničnika odali su poštu žrtvama Škabrnje.
Bitka za Vukovar trajala je gotovo tri meseca tokom 1991. godine, a potpuno je okončana mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja, 15. januara 1998. godine.
Naslovna fotografija: Snimak ekrana/Jutjub/CROPIX
Izvor Tanjug/RTS, 18. novembar 2021.
BONUS VIDEO: