Gergelji Silvai: Treći pol su uveli, na redu je incest

Mi u centralnoj Evropi imamo priliku da „vidimo budućnost”, da vidimo šta se desilo u SAD i Zapadnoj Evropi i stvorimo svesniji otpor: zakone i pokrete

U svetu postoji velika međunarodna mreža LGBTQ organizacija koje zagovaraju rodnu idologiju i nameću je svim državama. Među njima je ILGA-Europe koju je delimično osnovala EU. Kada proučavate njihovo delovanje, jasno vam je kako funkcionišu i šta su im ciljevi. Te organizacije vrše pritisak na sve države da se razvijaju u pravcu koji oni žele. A to znači da ispunjavaju njihove radikalne ciljeve među kojima su, najpre, gej brakovi, a zatim transrodnost i poliamorija.

Ovim rečima započinje razgovor za naš list mađarski pisac i novinar Gergelji Silvai, autor knjige Kritika rodne teorije koja je njegova druga od ukupno šest knjiga koje je napisao. Naš sagovornik je, inače, viši saradnik vodećeg mađarskog konzervativnog portala i nedeljnika Mandiner. Studirao je istoriju i komunikologiju na Katoličkom univerzitetu „Pazmani Peter” u Mađarskoj, gde je i doktorirao političku teoriju.

Šta vas je podstaklo da napišete knjigu o rodnoj ideologiji i šta čitaoci mogu da nauče iz vašeg štiva?
– Knjiga se bavi svim aspektima rodnih pitanja, uključujući feminizam i LGBTQ teme. Pošto nisam pronašao na engleskom i mađarskom jeziku sveobuhvatnu knjigu o ovome, a smatram da postoji potreba za zdravim i dobrim argumentima, odlučio sam da napišem sopstvenu.

Silvai Gergelj na radionici o bioetičkim pitanjima i savremenim izazovima za porodicu, Beograd, 23. novembar 2023. (Foto: Fejsbuk/Institut za evropske studije)

Moj osnovni argument je da rodna ideologija radikalno razdvaja telo i dušu, ali i negira da postoji svrha i značenje otelotvorenih ljudskih bića. Dakle, mi možemo da zloupotrebimo svoja tela negirajući ljudsku prirodu. Takođe, bavim se i pitanjima kao što su: da li je homoseksualnost urođena – smatram da nije – šta nauka kaže o transrodnim pitanjima, šta je u ovom slučaju politička korektnost, a šta je interseksualnost.

Neki teoretičari smatraju da je tendencija da se kao normalne društvene vrednosti uzimaju incest, interseksualnost, homoseksualnost… Kuda to vodi i šta je sledeće?
– Homoseksualnost je već sasvim normalizovana širom Zapada, incest je na dnevnom redu, a interseksualne osobe koriste se kao političko oruđe transrodnosti, kako bi se demonstriralo da postoji „treći pol”. Većina transrodnih osoba nije interseksualna.

Interseksualnih poremećaja ima mnogo, a većina njih ne ometa identifikaciju biološkog pola osobe. A oni preostali ne čine „treći pol”, niti „dekonstruišu” dualnost polova. Ali, gde bi to moglo da se završi? Ne znam. U teoriji logično, možete imati onoliko rodnih kategorija koliko ljudi živi na zemlji, ili više, jer možete kreirati nove i promeniti mišljenje u bilo kom trenutku.

Kako se vaša zemlja suprostavlja „dženderizmu”?
– Mi u Mađarskoj imamo mnogo LGBTQ organizacija koje iza sebe imaju međunarodnu mrežu nevladinih organizacija. Takođe, imamo neka odeljenja za rodne studije, a postoji i Centralnoevropski univerzitet koji je osnovao Džordž Soroš, a koji još uvek delimično radi u Budimpešti. Ali, konzervativna parlamentarna većina i mađarska vlada su u Ustav uneli da je otac muškarac, majka žena, gej usvajanje je nezakonito, a biološki pol osobe mora da bude prikazan u ličnim dokumentima.

Najveći uspeh je Zakon o zaštiti dece, koji zabranjuje džender propagandu deci u školama, na televiziji i na bilo kom drugom mestu, tako da te organizacije ne mogu da ih učine nesigurnim u pogledu sopstvenog pola. Pristup je da odrasli mogu da biraju svoj životni stil, ali mi moramo da zaštitimo svoju decu.

Da li je porodica, kao najvažnija kategorija u društvu, na udaru i koliko su porodične vrednosti ugrožene?
– Stav LGBTQ pokreta je da je „svaki oblik porodice jednak”, što nije potkrepljeno naučnim argumentima, jer se muškarci i žene različito vaspitavaju. Ali ovaj aspekt je, takođe, veoma politizovan.

Radionica članova Instituta za evropske studije sa Silvaijem Gergeljom (u sivom) o bioetičkim pitanjima i savremenim izazovima za porodicu, Beograd, 23. novembar 2023. (Foto: Fejsbuk/Institut za evropske studije)

Napori pokreta mogu zamagliti naše jasne vizije o tome šta je dobro a šta loše, i možemo završiti tamo gde ne znamo zašto smo u mnogo gorem stanju. Moramo stalno odbijati njihove napore i tvrdnje. Mi u centralnoj Evropi imamo priliku da „vidimo budućnost”, da vidimo šta se desilo u SAD i Zapadnoj Evropi i stvorimo svesniji otpor: zakone i pokrete.

Borba za natalitet

I Srbija i Mađarska se suočavaju sa padom nataliteta. Kako se vaša zemlja nosi sa ovim problemom i šta biste preporučili kao važnu meru?
Orbanova vlada je svesno stvorila velikodušan socijalni sistem za porodice, dajući zaista veliku sumu novca u iznosu od 10 miliona i više forinti za kupovinu ili izgradnju porodične kuće onima koji imaju ili žele da imaju decu. Tu si velike poreske olakšice za one koji imaju potomke. Postoje i drugi aspekti, ali možda su ovi najvažniji. Na taj način smo uspeli da podignemo ukupnu stopu fertiliteta sa jedne od najnižih u Evropi, koja je 2011. godine iznosila oko 1,2 na oko 1,6, što je ipak nedovoljno, ali je prilično dobar znak. Ali očigledno su nam potrebni saveznici u međunarodnoj areni za to.

 

Naslov i oprema teksta: Novi Standard

 

Intervju za Novosti vodila Ljiljana Begenišić.

 

Izvor Novosti onlajn

 

Naslovna fotografija: AP Photo/Wilfredo Lee

 

BONUS VIDEO:

Društvo
Pratite nas na YouTube-u